Kontraceptinės priemonės

Kontraceptinių priemonių yra gausu, tačiau kaip žinoti, kuri geriausia? Kuri gali apsaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo? Kuri veiksmingiausia? Koks naudojimo patogumas bei šalutinis poveikis? Supažindiname su populiariausiomis priemonėmis ir atsakome į visus šiuos klausimus.

Kontraceptinių priemonių pasirinkimas yra labai platus, galima suskaičiuoti apie 20 skirtingų: kontraceptinės tabletės, vyriški ir moteriški prezervatyvai, hormoninė ar varinė spiralė, kontraceptiniai žiedai ir pleistrai, injekcija, diafragma, gimdos kaklelio gaubtuvėlis, spermicidai, sterilizacija, skubioji kontraceptika, vaisingumo atpažinimas, nutrauktas lytinis aktas ir kt.

Viena iš populiariausių priemonių – kontraceptinės tabletės. Tai yra hormoninis metodas. Vartojimas lengvas ir paprastas – tabletes reikia gerti kasdien tuo pačiu metu ir tiek laiko, kiek norėtumėte nepastoti (nesvarbu, ar tą dieną planuojate mylėtis, ar ne). Labai efektyvu, jeigu priemonė naudojama teisingai. Ši priemonė gali apsaugoti nuo neplanuoto nėštumo, tačiau neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų. Kontraceptinės tabletės gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, menstruacijų ciklo pakitimus ir pan. Tabletes galima įsigyti tik su gydytojo receptu.

Antroji populiariausia priemonė – vyriški prezervatyvai. Tai labai paprasta ir pigi priemonė, ir, svarbiausia, gali apsaugoti ir nuo neplanuoto nėštumo, ir nuo lytiškai plintančių infekcijų. Jų pasirinkimas platus, yra įvairių dydžių bei rūšių. Galima naudoti su kitais vaistais, maitinant krūtimi, yra be hormonų. Tačiau bemaunant ar lytinio akto metu prezervatyvas gali plyšti ar nuslysti. Taip pat yra žmonių, kurie yra alergiški lateksui, tuomet rekomenduojama naudoti prezervatyvus, pagamintus iš poliuretano. Moteriški prezervatyvai labai panašūs į vyriškus, jų poveikis yra panašus. Tačiau naudojant šią priemonę reikia daugiau įgūdžių ir ji nėra tokia veiksminga kaip vyriški prezervatyvai.

Hormoninė spiralė – labai veiksminga (99,8 proc.) priemonė, kurią ginekologas įveda į moters gimdą. Ji gali apsaugoti tik nuo neplanuoto nėštumo. Spiralė gali būti naudojama ilgai, 3 ar 5 metus, priklausomai nuo tipo, sumažina menstruacijų skausmus, be to, jų metu paprastai mažiau kraujuojama, gali būti naudojama maitinant krūtimi ir pan. Tačiau ši kontraceptinė priemonė neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, moteris gali pirmuosius 6 mėnesius nuo naudojimo pradžios nereguliariai kraujuoti, yra maža infekcijos rizika įdėjimo ar išėmimo metu. Varinė spiralė labai panaši į hormoninę.

Kontraceptinis pleistras atrodo kaip įprastas pleistras ir yra klijuojamas ant odos (apatinės pilvo vietos, sėdmenų, nugaros ar rankos), išskirdamas hormonus moterį apsaugo nuo neplanuoto nėštumo. Pleistrą reikia klijuoti 3 savaites iš eilės, po 1 kartą per savaitę. 4 savaitę, kai turi prasidėti menstruacijos, pleistras neklijuojamas. Praėjus savaitei procesas kartojamas. Taip elgiamasi tiek, kiek norima nesusilaukti vaikų. Priemonė efektyvi, ja lengva naudotis, tačiau ji neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, reikia nuolat stebėti, kiek laiko naudojama priemonė, moteris gali priaugti svorio, gali sutrikti menstruacijos ir kt.  

Skubioji kontracepcija – tai tabletė, kurią galima suvartoti po nesaugių lytinių santykių per 72 val. Kuo greičiau suvartojama tabletė (idealu per pirmąsias 12 val.), tuo didesnis veiksmingumas. Vienoje tabletėje yra didelė hormonų dozė, ji neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, gali sutrikdyti menstruacijų ciklą, galimas kraujavimas, galvos skausmas, pykinimas ir pan.

Nei viena iš kontraceptinių priemonių nėra veiksminga 100 proc., kalbant apie neplanuotą nėštumą ar lytiškai plintančias infekcijas. Susilaikymas – lytinių santykių neturėjimas – vienintelė veiksminga priemonė. Prieš pradėdami lytinį gyvenimą, gerai apsvarstykite, kokias kontraceptines priemones naudosite ir kokios galimos pasekmės, jeigu priemonė nebūtų veiksminga. Jeigu kyla klausimų, kuri priemonė tinkamiausia būtent Jums, pasitarkite su šeimos gydytoju ar ginekologu.

Facebook
Twitter
LinkedIn