Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Užkrečiamųjų ligų prevencija

   


ATMINTINOS DIENOS 2021 m. 


 • Kovo 24 d. Pasaulinė tuberkuliozės diena 
  
 • Balandžio 7 d. Pasaulinė sveikatos diena
 • Balandžio 25-gegužės 1 d. Europos imunizacijos savaitė, Pasaulinė imunizacijos savaitė
  
 • Balandžio 25 d. Pasaulinė maliarijos dienė

 • Balandžio 29 d. Tarptautinė imunologijos diena
 • Gegužės 16 d. Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė
 • Gegužės 17 d. Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena
 • Liepos 28 d. Pasaulinė Hepatito diena
 • Rugsėjo 4 d. Pasaulinė seksualinės sveikatos diena
 • Rugsėjo 28 d. Pasaulinė kovos su pasiutlige diena
 • Spalio 24 d. Pasaulinė poliomielito diena
 • Lapkričio 12 d. Pasaulinė plaučių uždegimo diena
 • Lapkričio 17-23 d. Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė
 • Lapkričio 18 d. Europos supratimo apie antibiotikus diena
 • Lapkričio 21-27 d. Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė
 • Gruodžio 1 d. Pasaulinė AIDS diena

STRAIPSNIAI


 

Pasaulinė hepatitų diena

Kiekvienais metais liepos 28-ąją minima Pasaulinė hepatitų diena, skirta informuoti visuomenę apie virusinius hepatitus, t. y. kepenų uždegimą, galintį sukelti sunkią kepenų ligą ir kepenų ląstelių vėžį. Pasaulio medikų tikslas – iki 2030 m. eliminuoti hepatitus kaip grėsmę visuomenės sveikatai.

 

 

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nenustatyta

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, beždžionių raupų atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta.

 

 

Minima Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

Gegužės 16-22 d. minint Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitę, specialistai ragina pasitikrinti dėl ŽIV ir hepatitų bei primena, kad yra veiksmingas šių ligų gydymas.

 

 

 

Priminimas apie imunoprofilaktikos programos vykdymo svarbą

Pandemija visose pasaulio šalyse pakoregavo įprastinės imunoprofilaktikos programos vykdymą, tačiau svarbu, jog skiepijimo apimtys nebūtų mažinamos ir ribojamos.

 

 

 

Pneumokokinė infekcija - išvengiama

Specialistų duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių. Nors skiepai nuo šios infekcijos, kuri sukelia įvairias ligas, vaikams ir rizikos grupėms priklausantiems asmenims yra nemokami, tačiau Lietuvoje nuo jos pernai žmonės skiepijosi negausiai.

 

 

Laimo liga - 10 klausimų ir atsakymų

Pavasarį, atšilus orui, suaktyvėja erkės, kurios platina pavojingų ligų sukėlėjus. Dešimt dažniausių klausimų ir atsakymų padės geriau suprasti, kaip apsisaugoti nuo Laimo ligos.

 

 

Apsisaugoti nuo skarlatinos padeda higiena

Nors pastaruoju metu skarlatinos atvejų fiksuojama mažiau, o jos eiga rečiau pasireiškia komplikacijomis, apie skarlatinos keliamą pavojų, ypač vaikams, tarp kurių dažniausiai ir fiksuojami šios ligos protrūkiai, nereikėtų užmiršti.

 

 

Neleisk, kad liga sugriautų tavo planus - pasiskiepyk

Raginame gyventojus pandemijos metu nepamiršti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems būtinos vakcinacijos. Per pastaruosius dvejus metus paskiepytų vaikų skaičius šalyje dar labiau sumažėjo, o tai kelia riziką, kad „atsinaujins“ tokios ligos kaip tymai, raudonukė, difterija.

 

 

Pasaulinę tuberkuliozės dieną minime kovo 24-ąją

Nors Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje, o Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, specialistai primena, kad šios ligos galima išvengti - tam būtina laiku pasiskiepyti.

 

 

Stabligė - dažniausiai šiltojo sezono liga

Kasmet Lietuvoje registruojama iki 3 stabligės atvejų, tačiau iš jų 1-2 baigiasi mirtimi. Nors Lietuvoje pastaraisiais metais registruojami tik pavieniai stabligės atvejai, tačiau rizika susirgti šia liga yra didesnė, jei nuo paskutinių skiepų praėjo daugiau nei 10 metų.

 

 

Erkės bunda!

Gamta pavasarį atgimsta, o kartu su gamta pabunda ir pavojingas ligas platinantys voragyviai – erkės. Erkės tampa aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra siekia 5–7 °C laipsnius šilumos.

 

 

Retų ligų dieną svarbios žinios keliautojams

Specialistai atkreipti dėmesį į retas įvežtines ligas, kuriomis užsikrečiama keliaujant. Nuo jų gelbsti skiepai, rankų higiena ir saugus maistas bei vanduo.

 

 

Sumažinkime lytiškai plintančių infekcijų riziką

Specialistai primena apie saugesnę elgseną, padedančią išvengti lytiškai plintančių infekcijų. Tai dažnai net nepastebimi susirgimai, turintys ilgalaikių pasekmių abiejų lytinių partnerių sveikatai.

 

 

Vėjaraupių vakcina saugo nuo dviejų ligų

Šaltuoju metų laiku padaugėja susirgimų vėjaraupiais. Specialistai primena, kad tai nėra vien vaikų liga. Ši Varicella zoster viruso sukeliama infekcija suaugusiesiems gali sukelti rimtų komplikacijų.

 

 

Tuliaremija - paglosčius gyvūną ar įkandus vabzdžiui

Specialistai primena, jog užsikrėsti tuliaremija galima tiesiog paglosčius gyvūną ar įkandus vabzdžiui, taip pat vartojant netinkamai apdorotą mėsą ar atsigėrus nešvaraus vandens.

 

 

 

Nuo tuberkuliozės saugo skiepai

Pasiskiepyti ir nepamiršti reguliarios sveikatos patikros- specialistai primena, kad tokie paprasti dalykai gali padėti apsisaugoti nuo vienos plačiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje – plaučių tuberkuliozės.

 

 

 

Neatidėkite skiepų nuo rotavirusinės infekcijos!

Specialistai atkreipia dėmesį, kad šaltuoju metų laiku registruojami dažnesni rotavirusinės infekcijos protrūkiai. Rotavirusinė infekcija paplitusi visame pasaulyje.

 

 

 

Išvengti infekcinių ligų padeda tinkamas vėdinimas

Žiemos laikotarpiu, o ypač per COVID-19 pandemiją, žmonės daugiau nei 85–90 % laiko praleidžia namuose. Todėl specialistai primena, kad esant itin nepalankiai epidemiologinei situacijai ypatingai svarbu užtikrinti tinkamą patalpų vėdinimą.

 

 

Pasaulinė AIDS diena 2021

Gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė AIDS diena, inicijuota Pasaulio sveikatos organizacijos 1988 metais. Šių metų šūkis „Įveikime netolygumus. Įveikime AIDS“.

 

 

 

Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitėje 2021

Prasideda Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė, prie kurios savo iniciatyvomis kviečiamos prisidėti ne tik organizacijos, atliekančios ŽIV ir hepatitų tyrimus, bet ir visi socialiniai partneriai, ketinantys skleisti visuomenei patikimą informaciją apie ŽIV ir hepatitų profilaktiką, diagnostiką ir gydymą.

 

 

Lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena

Kasmet lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena ir lapkričio 18–24 d. dienomis – Pasaulinė supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitė.

 

 

 

Pasaulinė plaučių uždegimo (pneumonijos) dieną

Pasaulinę plaučių uždegimo (pneumonijos) dieną – lapkričio 12-ąją, specialistai primena, kad šios sunkios ligos galima išvengti pasiskiepijus.

 

 

 

Specialistai ragina pasiskiepyti nuo gripo

Lietuvoje šaltuoju metų laiku vyrauja peršalimo ligos ir gripas.Specialistai primena, kad nuo gripo nemokamai pasiskiepyti gali rizikos grupėms priklausantys žmonės.

 

 

 

Poliomielitas - reta, tačiau ūmi virusinė infekcija

Spalio 24 dieną minima Pasaulinė poliomielito diena. Didžiausiu laimėjimu visuomenės sveikatos srityje laikoma tai, kad 2002 m. Europos regionas buvo pripažintas „laisvu“ nuo poliomielito sukėlėjo.

 

 

Pasiskiepyti nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ir COVID-19 galima tą pačią dieną

Medikai rekomenduoja nepamiršti pasiskiepyti ne tik nuo COVID-19, bet ir nuo šaltuoju metų sezonu plintančio gripo bei pneumokokinės infekcijos. Tai padaryti bus daug patogiau – vieno vizito metu.

 

Ugdymo įstaigose plinta pedikuliozė

Specialistai primena, kad ugdymo įstaigų kolektyvuose neretai plinta pedikuliozė. Nors pedikuliozės – užsikrėtimo utėlėmis atvejų per metus Lietuvoje registruojama vos keliolika, specialistai įspėja, kad statistika neatskleidžia tikrojo užsikrėtimų masto.

 

 

Minima Pasaulinė Hepatitų diena

Kiekvienais metais liepos 28 - ąja minima Pasaulinė hepatitų diena, skirta informuoti visuomenę apie virusinius hepatitus, t.y. kepenų uždegimą, galintį sukelti sunkią kepenų ligą ir kepenų ląstelių vėžį.

 

 

Vasarą erkės ypač aktyvios!

Specialistai įspėja, kad vasarą erkės ypač suaktyvėja. Sergamumo erkiniu encefalitu pakilimas Lietuvoje registruojamas birželio–spalio mėnesiais, kai gyventojai dažniau būna gamtoje.

 

 

Tuberkuliozė - mirtina, tačiau išvengiama liga

Nors Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje, o PSO duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, specialistai primena, kad šios ligos galima išvengti.

 

 

Stabligė dažniausiai fiksuojama pavasarį ir vasarą

Daugiau nei 200 tūkst. gyvybių – tiek jų kasmet visame pasaulyje nusineša stabligė. Dėl planinės vakcinacijos stabligė Lietuvoje nėra itin dažna infekcija, tačiau iš jų 1-2 baigiasi mirtimi

 

 

Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

Minima Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė (05.14-05.21). pagrindinis Testavimo savaitės tikslas yra paskatinti, kad daugiau žmonių pasitikrintų dėl ŽIV ir hepatitų bei sumažinti pavėluotos diagnozės atvejus.

 

 

Pavasarį padidėja rizika užsikrėsti kirmėlinėmis ligomis

Besimėgaudami gerėjančiu oru, retai pagalvojame apie po žiemos tykančius pavojus sveikatai – toksokarozę - ligą, kurios pagrindiniai platintojai yra šunys ir katės.

 

 

 

Minima Pasaulinė maliarijos diena

Specialistai, balandžio 25-ąją minėdami Pasaulinę maliarijos dieną, primena apie šią gyvybei pavojingą ligą ir apsisaugojimo priemones, nes skiepų nuo maliarijos nėra. Lietuvoje kasmet registruojama po keletą įvežtinių šios ligos atvejų.

 

 

Europos imunizacijos savaitė

Balandžio 26 - gegužės 2 dienomis minima Europos imunizacijos savaitė, kuriai Pasaulinė sveikatos organizacija šiemet skyrė šūkį „Vakcinos mus suartina“. Ši data šiemet sutampa ir su Pasauline imunizacijos savaite.

 

 

Jau vaistinėse - skiepas nuo sezoninio gripo ir erkinio encefalito

Nuo kovo 1 d. sudaryta galimybė išplėstinės praktikos vaistininkams teikti vakcinacijos nuo sezoninio gripo ir erkinio encefalito paslaugas.

 

 

Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena

Kiekvienais metais kovo 24 d. pasaulyje pažymima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Liga plinta per orą, o pagrindinis šaltinis yra žmogus, sergantis atvira forma. Negydomas sergantis žmogus gali mirti.

 

 

Raudonukė - skiepais valdoma liga

Raudonukė tai ūmi virusinė infekcija plintanti oro lašiniu būdu, pasireiškianti karščiavimu, specifiniu bėrimu bei padidėjusiais pakaušio, užausiniais limfmazgiais. Specialistai primena, kad raudonuke gali susirgti tiek vaikai, tiek suaugę.

 

 

Minima Europos retų ligų diena

Kiekvienų metų paskutinę vasario mėnesio dieną yra minima Europos retų ligų diena. Šiemet specialistai nori priminti keliautojams apie galimą riziką užsikrėsti retomis užkrečiamomis ligomis ir jų profilaktikos priemones.

 

 

Skarlatina - šaltojo periodo liga

Specialistai primena, kad Lietuvoje šaltuoju metų laiku padidėja sergamumas skarlatina. Nors nuo šios ligos skiepų nėra, tačiau jos išvengti padeda kruopšti patalpų ir asmens higiena.

 

 

Karantinas planiniam skiepijimui netrukdo

Raginame gyventojus karantino metu nepamiršti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems būtinos vakcinacijos. Planinių skiepų, padedančių išvengti užkrečiamųjų ligų protrūkio, svarbą sudėtingu pandemijos metu akcentuoja viso pasaulio sveikatos specialistai.

 

 

Meningokokinės infekcijos galima išvengti pasiskiepijus

Meningokokinė infekcija– klastinga liga, kuriai būdingas sezoniškumas, todėl susirgti šia infekcija didesnė tikimybė yra šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais, kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.

 

 

Žiema - tinkamas metas skiepui nuo erkinio encefalito

Specialistai primena, kad skiepytis nuo erkinio encefalito geriausia šaltuoju metų laikotarpiu. Imuniteto susidarymui, kuris apsaugo nuo šios ligos, reikia laiko, todėl geriausia pradėti skiepytis žiemą.

 

 

Vis dar yra tinkamas laikas pasiskiepyti nuo gripo

Specialistai tvirtina, jog dabar dar yra tinkamas metas skiepui nuo gripo. Šiuo metu gydymo įstaigos dar turi rizikos grupės asmenims skirtos gripo vakcinos, tad pasiskiepyti galima greitai ir saugiai.

 

 

Pasaulinė AIDS diena 2020

Gruodžio 1-ąją pažymėdami pasaulinę AIDS dieną, siekdami gerinti visuomenės supratimą apie ŽIV infekciją ir spręsti su tuo susijusias problemas, pateikiame dažniausiai užduodamus su ŽIV infekcija susijusius klausimus ir atsakymus į juos.

 

 

Prasidėjo Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

Prasidėjo Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė (lapkričio 20–27 d.), kurios metu kviečiami įvairių sričių specialistai ir bendruomenė dalyvauti veiklose, didinančiose visuomenės informuotumą apie ŽIV ir hepatitus.

 

 

Skiepai nuo pneumokokinės infekcijos - rizikos grupės asmenims

Šalyje neslūgstant koronaviruso plitimui būtina apsisaugoti ir nuo kitos pavojingos ligos – pneumokokinės infekcijos, kuriai užkirsti kelią gali padėti skiepai. Nemokamai skiepijami rizikos grupei priklausantys vaikai ir suaugusieji.

 

 

Apie neigiamą reakciją į skiepą gali pranešti pats

Specialistai primena, kad pranešti apie nepageidaujamą reakciją į vakciną gali pats pacientas, užpildydamas elektroninę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos pranešimo formą.

 

 

 

Europos supratimo apie antimikrobines medžiagas diena

Europos supratimo apie antibiotikus diena yra kasmetė iniciatyva, minima lapkričio 18 d. Šios dienos tikslas – informuoti visuomenę apie atsparumo antibiotikams grėsmę sveikatai ir pabrėžti racionalaus antibiotikų vartojimo svarbą.

 

 

 

Spalio 15-oji Pasaulinė rankų plovimo diena

Pažymint Pasaulinę rankų plovimo diena, kuri minima spalio 15-ąją, siekiama informuoti visuomenę ir suvokti rankų plovimo su muilu svarbą kaip veiksmingą ir prieinamą būdą sumažinti ligų plitimą.

 

 

Pasaulinė kovos su pasiutlige diena

Rugsėjo 28-ąją kasmet pasaulyje minima Pasaulinė kovos su pasiutlige diena, siekiant didinti visuomenės informuotumą apie pasiutligę ir jos prevenciją. Gydymo nuo pasiutligės nėra - ji neišgydoma ir mirtis praktiškai neišvengiama, todėl apsaugoti gali tik skiepai.

 

 

Kovai prieš COVID-19 ligą - higiena

Sparčiai daugėjant užsikrėtimų koronaviruso infekcija raginama prisiminti ir aktyviai naudoti higienos taisykles bei laikytis visų infekcijos kontrolės priemonių: rankų higienos, dėvėti asmens apsaugos priemones, saugoti save ir kitus, neiti į darbą ar mokyklą, jeigu turime ligos simptomų.

 

Pasaulinė hepatitų diena - "Ateitis be hepatitų"

"Ateitis be hepatitų" - taip šiandien (liepos 28 d.) pasaulyje pažymima Pasaulinės hepatitų dienos tema, kurioje svarbiausias dėmesys skiriamas perinatalinio (iš motinos vaikui) hepatito B viruso perdavimo prevencijai.

 

 

Lietuva – endeminė teritorija, tačiau erkių nebijo

Erkinis encefalitas – virusinė infekcija, kurios sukėlėją platina erkės. Lietuva priskirtina prie didelio erkių paplitimo kraštų, tačiau lietuviai vangiai naudojasi vienintele efektyvia profilaktikos priemone nuo erkinio encefalito – vakcina.

 

 

Saugok gyvybes - plauk rankas!

Gegužės 5-ąją pažymima Pasaulinė rankų higienos diena, kurią paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija. 2020m. šūkis – „Slaugytojos ir akušerės, tinkama priežiūra jūsų rankose!“ (angl. „Nurses and Midwives, clean care is in your hands“).

 

 

Karantinui švelnėjant nepamirškime apsaugos priemonių

Švelnėjant karantino sąlygoms būtina ir toliau atidžiai laikytis asmeninių apsaugos priemonių, didžiausią apsaugą skiriant kvėpavimo takams ir rankų higienai.

 

 

ECDC rekomendacijos dėl kaukių dėvėjimo

Paskelbtos atnaujintos rekomendacijas apie veido kaukių dėvėjimą visuomenėje. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) skelbia apie kaukių dėvėjimą viešose vietose nesergantiems asmenims, taip siekiant sumažinti riziką ir galimybę perduoti COVID-19 ligą.

 

 

VIDEO - kaip plinta naujasis koronavirusas: PSO medžiaga

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) parengtoje visuomenei skirtoje video medžiagoje aiškinama, kaip plinta COVID-19 ligos sukėlėjas, kokio atstumo rekomenduojama laikytis tarp žmonių ir paaiškinama, kodėl tai reikia daryti.

 

 

Gidas, kaip saugiai elgtis parduotuvėje ir kitose viešose vietose

Šiuo metu turbūt daugelis norėtų maisto produktus užsisakyti internetu. Deja, ši paslauga tapo tokia paklausi, kad per dieną tai pavyksta tik kelioms dešimtims laimingųjų. Visiems kitiems vis tiek tenka pėdinti į parduotuvę.

 

 

Tuberkuliozė - klausimai ir atsakymai

Kiekvienais metais kovo 24 d. pasaulyje pažymima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą

 

 

Gyvenamosios aplinkos priežiūra siekiant išvengti COVID-19

Specialistai nori priminti, kad šiuo laikotarpiu, esant padidintai rizikai užsikrėsti COVID-19 virusu, rekomenduojama rūpestingiau ir atidžiau valyti savo gyvenamąją aplinką.

 

 

Koronavirusas- mitai ir faktai

Pasaulio sveikatos organizacija paneigia visuomenėje sklandančius mitus apie koronavirusą. Siūlome pasitikėti tik patvirtinta informaciją iš patikimų šaltinių, tokių kaip Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ar Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

 

 

Skelbiama gripo epidemija!

Klaipėdos miesto savivaldybė vykdydama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro - valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo įsakymu, skelbia gripo epidemiją dėl COVID-19 plitimo prevencijos.

 

 

Saviizoliacijai nedarbingumo pažymėjimas bus išduodamas paprasčiau

Laikinai, kol baigsis COVID-19 plitimo grėmė, iš viruso paveiktų teritorijų grįžusiems ar sąlytį su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju turėjusiems žmonėms saviizoliacijos laikotarpiu nedarbingumo pažymėjimas bus išduodamas nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad žmogui niekur vykti iš namų nereikės, taip nekeliant viruso plitimo grėsmės aplinkiniams.

 

COVID-19 srautų valdymo algoritmas

Dažniausiai iškylantys klausimai - kaip elgtis ir kur kreiptis, jei pastaruoju metu lankėtės COVID-19 paveiktose teritorijose. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija prašo vadovautis COVID-19 srautų valdymo algoritmu.

 

 

Koronoviruso rekomendacijos

Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgdama į nuolat besikeičiančią naujojo koronaviruso COVID-19 epidemiologinę situaciją bei tarptautinių organizacijų gaires, teikia atnaujintą informaciją.

 

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..