Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Miegas

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacija, miegas yra vertinamas kaip vienas iš pagrindinių aspektų, norint pasiekti geros dvasinės ir fizinės sveikatos, nes būtent poilsio metu yra atkuriama organizmo būklė ir jėgos.

Pagal A. Maslow piramidę, apie kurią jau kalbėjau vienoje iš temų, miegas yra priskiriamas pirmąjai pakopai, kuri nurodo fiziologiniu žmogaus poreikius. Jeigu šie poreikiai, esantys pačioje apačioje, nebus patenkinti, tai nebus patenkiti ir likusieji žmogaus poreikiai. Miegas yra priskiriamas pirmąjai pakopai, nes jis yra būtinas žmogaus fiziniam pajėgumui, imuninei sitemai, nervų sistemos funkcionavimui. Kuomet miego būna per mažai ar jis yra netinkamas, prastėja mūsų koncentracija, sutrinka mūsų atmintis, fizinė veikla bei padidėja fizinis, psichologinis nuovargis, klaidų atsiradimo tikimybė. Atsiranda emocinis išsekimas. Tokiais atvėjais, kai žmogus ilgą laiko tarpą kokybiškai nepamiega, gali atsirasti nuotaikymų svaryvimai bei haliucinacijos. Taip pat, sutrikęs miegas gali padidinti įvairių ligų riziką, lėtinių ligų paūmėjimą.

Dažnai mes leidžiame sau pamiegoti “pietų miegelio / grožio miegelio”, tačiau dienos miegas nėra visavertis, dėl triukšmo, šviesos bei gyvenimo ritmo. Ypatingai reiktų atkreipti dėmesį į tai, ar jūsų dienos miegas netrikdo jūsų nakties miego (ar pavyksta lengvai užmigti vakare ir ar miegas yra kokybiškas).

Pridedu kelis patarimus, kurie jums padės lengviau užmigti ir miegas bus kokybiškesnis:

  • Miego laikas. Kiekvieną dieną keltis tuo pačiu metu ir kiekvieną vakarą eiti miegoti tuo pačiu metu.
  •  Miegas dienos metu. Dienos metu miegas nėra labai kokybiškas, bet kartais būtinas, kai esame labai pavargę ir neturime jėgų atlikti darbams. Tačiau, ne visiems rekomenduojama dienos metu miegoti, jeigu tai trikdo naktinio miego kokybę.
  • Kofeinas ir nikotinas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad iki naktinio miego likus 4-6 valandoms nereikėtų vartoti skysčių, maisto, kuriuose galite rasti kofeino (kava, arbata ir pan.). Nes kofeinas yra veikia kaip stimuliantas. Nikotinas taip pat yra priskiriamas prie stimuliantų, todėl prieš miegą nereikėtų vartoti nikotino turinčių produktų (cigaretės ir kt.).
  • Alkoholis. Duomenys rodo, kad alkoholis pagreitina užmigimą, tadėl dažnai žmonės vartoja jį prieš miegą, norėdami išspręsti nemigos problemas. Tačiau, alkoholis sutrikdo paskutinę miego fazę ir miegas lieka nekokybiškas, todėl tai neturėtų būti problemos sprendimas.
  • Sportas. Fizinis aktyvumas dienos metu pagerina miego kokybę, tačiau sportas, likus kelioms valandoms iki miego, gali pabloginti užmigimą bei miego kokybę.
  • “Sunkus” maistas. Nerekomenduojama prieš miegą valgyti “sunkaus” maisto, nes tai trikdo miegą. Rekomenduojama paskutinį kartą, iki miego, valgyti likus 2-3 valandoms, bet tik lengvą užkandį.
  • Telefonai, kompiuteriai ir kitos technologinės priemonės. Nerekomenduojama šių prietaisų laikyti savo miegamąjame, o ypač jais naudotis prieš einant miegoti.
  • Miego aplinka. Prieš miegą pravėdinkite patalpą. Pasistenkite iš miegamos patalpos pašalinti triukšmą keliančius prietaisus (ventiliatorius ir pan.), nes tai turi neigiamą poveikį miegui. Jeigu yra galimybė, miegamojo lova turėtų būti skirta miegui, o ne kasdieniui pasėdėjimui, namų darbų darymui ir pan. Tuomet esame susikonsentravę tik į tai, kad lova skirta miegui ir atsigulus greičiau užmigsite.

Jeigu minėtos rekomendacijos jums nepadeda, gal tuomet vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir pasikalbėti apie savo miegą?

O kokia yra jūsų miego kokybė?

 

 

Literatūra:

https://journals.lsu.lt/reabilitacijos-mokslai/article/…/798

https://journals.lsu.lt/reabilitacijos-mokslai/article/…/802

https://lsmuni.lt/…/5756/rekomendacijosmiegosutrikimugydymu…

 

Straipsnį parengė:

JPSPP koordinatorė

Laura Kriščiūnaitė

 

Iliustracija iš:

www.freepik.com

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..