Būkite budrūs – erkių sezonas prasideda

Sparčiai besikeičiant klimato sąlygoms, kai šaltuoju metų laikotarpiu temperatūra pasiekia 4 laipsnius šilumos ir daugiau, iš žiemos miego pabunda ir pavojingas ligas platinantys voragyviai – erkės. 

Erkės būna aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra siekia 5–7 °C laipsnius šilumos, o didžiausias sergamumas erkių platinamomis ligomis registruojamas ne tik vasarą, bet ir rudenį, nes pavasarį pasimaitinusios erkės pereina į kitą brandos stadiją ir vėl joms būtina pasimaitinti krauju.

Sergamumo statistika

Sergamumui erkių platinamomis ligomis būdingas „bangavimas“ t. y., sergančiųjų skaičius vienais metais gali išaugti, kitais metais – sumažėti. Vidutiniškai užregistruojama iki 3 tūkstančių Laimo ligos atvejų ir iki 700 erkinio encefalito atvejų per metus. Lietuvoje praėjusiais metais buvo užregistruota 2 380 Laimo ligos atvejų, sergamumo rodiklis siekė 84,8 atv. 100 tūkst. gyventojų ir 377 erkinio encefalito atvejai, sergamumo rodiklis – 13,4 atv. 100 tūkst. gyventojų (1 mirties atvejis). Mirštamumas nuo erkinio encefalito Europoje siekia 0,5–4 proc.  Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, nevisiškai pasveiksta, t. y. turi liekamųjų ligos reiškinių.

Apsaugos priemonės

Lietuva yra erkinio encefalito endeminė teritorija, t. y. užsikrėtusių erkių yra visoje šalyje. Rudenį, esant gausiam miško gėrybių derliui ir daugeliui žmonių traukiant į miškus, atsiranda didelė tikimybė, kad erkė prikibs prie drabužių, o jei vilkėsime netinkamą aprangą ir avalynę – įsisiurbs.

 • Planuojant leisti laiką gamtoje, derėtų nepamiršti tinkamos aprangos – ji turėtų būti šviesi, gerai priglundanti, dengianti kuo daugiau kūno (ilgos rankovės, ilgos kelnės).
 • Drabužius geriausia apdoroti cheminiais repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis).
 • Grįžus iš miško, labai svarbu kruopščiai apžiūrėti kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų lenkimo linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose.
 • Patartina nusiprausti po dušu ir persirengti kitais rūbais, o vilkėtus drabužius iš karto išskalbti ar pakabinti saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena trumpai.

Tikslingiausia prevencija – skiepai nuo erkinio encefalito

Efektyvi priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai, tačiau nuo Laimo ligos skiepų dar, deja, nėra, tad nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės.

Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja 3 skiepų dozės: apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui 3–5 metams. Šaltuoju metų laikotarpiu taikomas įprastinis skiepijimo planas, o jau prasidėjus erkių aktyvumui rekomenduojama skiepytis pagal pagreitintą planą. Abu skiepijimo planai yra vienodai veiksmingi.

Skiepijimo schema:

Visas skiepijimo kursas susideda iš trijų injekcijų, o toliau reikalingos imunitetą palaikančios vienkartinės vakcinacijos dozės. Vakcinavimo schemos yra dvi:

 • Įprastinė schema – šaltuoju metų laikotarpiu pirmosios dvi dozės suleidžiamos išlaikant 1–3 mėn. tarpą, trečia – praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos.
 • Pagreitinta schema – šiltuoju metų laikotarpiu, prasidėjus erkių aktyvumui. Antra vakcinos dozė suleidžiama praėjus 2 sav. po pirmosios, trečia – 5–12 mėn. po antrosios.

Imunitetas

 • Apsauginis imunitetas susiformuoja tik po dviejų skiepo dozių ir tik praėjus dviem savaitėms po antros dozės suleidimo. Jis apsaugo nuo ligos tik vienerius metus.
 • Po trečios skiepo dozės apsauginis imunitetas trunka jau  3–4 metus.
 • Toliau reikalingos sustiprinančios dozės. Sustiprinančiųjų dozių įskiepijimų intervalai gali būti skirtingi, priklauso nuo vakcinos gamintojo rekomendacijų bei žmogaus amžiaus (dažniausiai kas 3–4 m.).

Skiepijimo eiga

 • Jeigu po pirmos skiepo dozės skiepijimas nutrūko, tai skiepijimo schema turi būti pradėta iš naujo.
 • Jeigu po dviejų skiepo dozių nebuvo išlaikytas skiepijimo intervalas, skiepijimo schemą galima tęsti toliau, tiesiog įskiepyti trečią dozę.
 • Jeigu buvo užmiršta sustiprinančioji skiepo dozė, tai ją įskiepyti, skiepijimo schemos kartoti nereikia.
 • Reikia žinoti, kad laikotarpiu, tarp praleistų skiepijimo dozių, gali nebūti reikiamo apsauginio imuniteto, todėl įsisiurbus užsikrėtusiai erkei žmogus gali susirgti. Nuo erkinio encefalito skiepyti galima jau vienų metų amžiaus vaikus.  

Šiuo metu Lietuvoje skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Specialistė pabrėžė, kad pasiskiepyti rekomenduojama ne tik visiems Lietuvos gyventojams, bet ir į šalį atvykstantiems turistams.

Sudarytas erkių platinamų ligų žemėlapis

Sveikatos specialistai, vykdydami erkių platinamų ligų (erkinio encefalito ir Laimo ligos) epidemiologinę diagnostiką bei siekdami didinti Lietuvos gyventojų informuotumą apie šias ligas, sudarė  Lietuvos vietovių, kurias užsikrėtusieji 2021 m. nurodė kaip galimas užsikrėtimo vietas, žemėlapį. Naudojantis  žemėlapiu galima  sužinoti, kuriose vietovėse dažniausiai užsikrečiama erkių platinamomis ligomis ir kiek užkrėtimo atvejų buvo nustatyta 2021 m.

Žemėlapį galima rasti adresu https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1afXw9DQXqcwWog0wfwkwZkWCX1nuKe4&usp=sharing

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn