Fizinis aktyvumas šaltuoju metų laiku

Kiekvienas metų laikas yra gražus ir tinkamas sveikai gyvensenai. Lietuvoje ne visuomet oras leidžia pasidžiaugti žiemos malonumais, vis dėlto būtent žiemą aktyvaus judėjimo laiką galime išnaudoti grūdindamiesi, stiprindami imunitetą, pakoreguodami kūno linijas. O norint tinkamai pasirengti žiemos pramogoms ir visus metus būti sveikiems bei žvaliems, tinka vaikščiojimas, bėgiojimas, plaukiojimas, joga ir įvairūs judrūs žaidimai.

Slidinėjimas sveikatos labui

Mokslininkai įrodė, kad reguliari vidutinio intensyvumo fizinė veikla (apie 30 minučių beveik kiekvieną dieną) teigiamai veikia imuninę sistemą.

Kada dar, jei ne šaltuoju metų laiku, tiek progų smagiai pasimankštinti – slidinėti, čiuožti, iškylauti – ir patirti sveikos gyvensenos naudą?

Slidinėjant dirba ne tik rankų, bet ir kojų bei liemens raumenys. Tai visą kūną lavinantis fizinis aktyvumas. Slidinėjant energijos sunaudojama daugiau nei panašiu intensyvumu tiek pat laiko bėgant ar važiuojant dviračiu. Slidinėjimas turi teigiamų privalumų ir emocinei sveikatai: buvimas gryname ore, mėgavimasis aplinkos vaizdais, sąlytis su gamta. Ši veikla, tai puikus būdas atsipalaiduoti ir pailsėti gamtoje nuo kasdieninės veiklos uždarose patalpose. Slidinėjant spartėja kraujotaka ir medžiagų apykaita, treniruojamos smulkiosios kraujagyslės, o buvimas gamtoje padeda stiprinti imunitetą. Taip veikia ir čiuožinėjimas.

Kol dar nėra sniego, puikus būdas smagiai praleisti laiką gryname ore – pačiuožinėti su pačiūžomis. Ši fizinio aktyvumo forma lavina pusiausvyrą ir koordinaciją, padeda sustiprinti kūno raumenis. Rengiantis žiemos sezonui ir laukiant sniego tinkami ir pasivaikščiojimai sparčiu žingsniu. Dar geriau – su lazdomis.

Šiaurietiškasis ėjimas (Nordic Walking) – puiki fizinio aktyvumo ir sveikatos saugojimo bei stiprinimo forma, tinkanti bet kurio amžiaus žmonėms. Šios fizinio aktyvumo formos kilmės šaknys glūdi Suomijoje. Būtent čia nuo 1970-ųjų šiaurietiškojo ėjimo technika yra taikoma slidininkų vasaros treniruotėse. 1997 metais buvo pradėtos gaminti specialios lazdos ir šis ėjimo metodas peraugo į fizinės būklės gerinimo formą. Šiaurietiškasis ėjimas plačiai taikomas ne tik prevencijoje, bet ir kaip gydymo forma. Jis yra veiksmingas gydant kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimus, stuburo ligas, osteoporozę, Parkinsono ir Alzheimerio ligas. Be to šis ėjimas puikiai tinka ir vyresnio amžiaus bei turintiems antsvorio žmonėms. Šiaurietiškasis ėjimas taikomas kaip bendro fizinio pasiruošimo ar reabilitacijos po traumų priemonė.

Krūvio intensyvumas

Mankštintis sveikiems žmonėms reiktų kas antrą dieną po 30 ar 40 minučių – tiek, kad sušiltumėte, o pulso dažnis pasiektų optimalų treniruojamą lygį. Jeigu mankštinotės iki sniegingojo periodo, tuomet esate parengę savo raumenyną, kvėpavimo ir širdies bei kraujagyslių sistemą smagiam laikui gryname ore. O jeigu nebuvote fiziškai aktyvūs? Pradėti spartaus vaikščiojimo ar lėto bėgiojimo užsiėmimus galima bet kada. Reikia tik prieš imantis tokios veiklos žinoti, ar sveika nesitreniravusio, fiziškai neaktyvaus žmogaus širdis.  Svarbu žinoti, kad nebūtina intensyviai mankštintis kasdien, nes organizmui reikia poilsio ir jėgų atgavimo dienų.

Facebook
Twitter
LinkedIn