Lytiškai plintančios ligos – išgydomos

Specialistai informuoja, kad pastarąjį dešimtmetį sergamumas sifiliu – lytiškai plintančia infekcija (toliau LPI), mažėja, tačiau ši liga nėra pamiršta ir yra viena iš dažniausiai registruojamų LPI Lietuvoje.

Ši liga yra išgydoma antibiotikais, tačiau norime priminti infekcijos plitimo būdus bei apsisaugojimo priemones.

Statistika

 • 2021 m. Lietuvoje užregistruota 117 sifilio atvejų, sergamumo rodiklis buvo toks pat kaip ir priešpandeminiu laikotarpiu (2019 m.) – 4,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
 • Per pastaruosius penkerius metus (2018–2022 m.) įgimto sifilio atvejų nebuvo užregistruota.
 • Preliminariais duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje užfiksuoti 86 sifilio atvejai, sergamumo rodiklis siekė 3 atvejus 100 tūkst. gyventojų.
 • 2021 m. buvo užregistruota apie 24 000 patvirtintų sifilio atvejų  ES / EEE valstybėse narėse, o apytikslis sergamumo rodiklis buvo 7 atvejai 100 tūkst. gyventojų.

2021 m. kas ketvirtas sifiliu užsikrėtęs asmuo nurodė, kad per pastaruosius 12 mėnesių turėjo du ir daugiau lytinių partnerių. Du ir daugiau lytinių partnerių per pastaruosius 12 mėnesių nurodė turėję šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis (27,0 proc.) užsikrėtusių vyrų ir 17,6 proc. užsikrėtusių moterų.

2021 m. susirgusiųjų pateiktos informacijos apie užsikrėtimo aplinkybes analizė atskleidė, kad šia apsaugos priemone nesinaudojo arba naudojosi retai 42,8 proc. asmenų. 

Kaip plinta sifilis?

Bakterijos Treponema pallidum į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar smulkius odos pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu, kai užsikrėtusio asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra bėrimų.

 • Ši infekcija yra pavojinga naujagimiams, kadangi nėštumo metu užsikrėtusi sifiliu motina gali perduoti ją savo naujagimiui.
 • Sifiliu taip pat galima užsikrėsti vartojant švirkščiamuosius narkotikus, dalijantis užkrėstais švirkštais ir adatomis, perpilant užkrėsto kraujo arba jo komponentų.

Tačiau šia liga neužsikrečiama liečiant durų rankenas, tualeto sėdynes, dalijantis drabužiais ar valgymo indais.

Simptomai

 • Pirminio sifilio simptomai atsiranda praėjus 10–90 d. (vidutiniškai trims savaitėms) po užsikrėtimo.
 • Infekcijos patekimo vietoje, dažniausiai makštyje, varpoje, išangėje, tiesiojoje žarnoje, burnoje arba ant liežuvio, atsiranda neskausminga opa (šankeris). Po 3–10 savaičių opa gali užgyti savaime, tačiau, jei nepaskiriamas gydymas, infekcija (sifilis) progresuoja į antrinę stadiją.
 • Antrinėje stadijoje galima pastebėti neniežtintį odos bėrimą, dažnai atsirandantį delnuose ir paduose. Gali atsirasti tokie simptomai kaip karščiavimas, padidėję limfmazgiai, lopinėliais išslinkę plaukai, svorio netekimas ir stiprus nuovargis. Šie požymiai gali išnykti ir savaime, tačiau negydant prasideda latentinis (slaptasis) sifilis, kuris neturi simptomų ar požymių.
 • Jei sifilis negydomas, praėjus 10–30 metų nuo užsikrėtimo, gali išsivystyti tretinis sifilis, kuris pažeidžia vidaus organus, tokius kaip širdį, kraujagysles ir nervų sistemą.

Nėštumo metu nenustačius ar laiku nepradėjus gydyti sifilio, gali įvykti savaiminis persileidimas, priešlaikinis gimdymas, gali gimti negyvagimis. Įgimtas sifilis gimusiam naujagimiui gali pasireikšti be simptomų arba gali lemti kelių organų patologiją (kepenų, blužnies, akių, ausų).

Siekiant apsaugoti naujagimius, Lietuvoje nuo 2007 m. visoms nėščiosioms sudarytos sąlygos nemokamai pasitikrinti dėl sifilio. Nėščiosios tiriamos du kartus: iki 13 nėštumo savaitės ir 29–40 nėštumo savaitę.

Profilaktikos būdai

 • Rekomenduojama turėti ilgalaikius abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad neserga LPI.
 • Sumažinti riziką užsikrėsti šia liga gali ir apsaugos priemonės – prezervatyvai.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad prezervatyvai nuo sifilio apsaugo užkirsdami kelią sąlyčiui su infekcijos sritimi, t. y. išberta kūno vieta.  Kartais prezervatyvai negali uždengti visų išbertų vietų, todėl liečiantis su jomis vis tiek galima užsikrėsti.

 • Specialistai pataria įtarus sifilį, nedelsiant kreiptis į gydytoją ir kruopščiai laikytis paskirto gydymo. Tik taip išvengsite nepageidaujamų sveikatos pasekmių ir užkirsite kelią tolesniam infekcijos perdavimui.

Susipažinti su LPI sergamumo apžvalga 2021 m. galite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/sergamumo-apzvalgos/apzvalgos-nuo-2021-m 

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn