Minima Tarptautinė supratimo apie ŽPV diena

Organizacijos visame pasaulyje, dirbančios ŽPV prevencijos srityje, kovo 4-ąją mini Tarptautinę supratimo apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV) dieną. Pagrindinis šią dieną vykdomos  informacinės kampanijos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie virusą, prevencinių priemonių, diagnostikos ir gydymo svarbą.

ŽVP plitimas

ŽPV infekcija yra virusinė infekcija, dažniausiai perduodama lytiniu  keliu per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu. Tai yra dažniausia pasaulyje lytiniu  keliu perduodama infekcija.

Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos viruso tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. ŽPV tipai turi onkogeninių, t. y. galinčių sukelti vėžį, savybių. Vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

Simptomai sunkiai pastebimi

Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina be jokio gydymo, savaime. Tačiau kartais ŽPV pasilieka organizme ir sukelia lėtinį uždegimą arba kitas sveikatos problemas, kurios neretai priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį.

ŽPV infekcijos profilaktika

Kad išvengtume rizikos užsikrėsti ŽPV, rekomenduojamos  šios prevencijos priemonės:

  • rizikingo seksualinio elgesio vengimas;
  • apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas lytinių santykių metu;
  • tabako vartojimo mažinimas arba atsisakymas;
  • lytiškai plintančių infekcijų gydymas.

Efektyviausia priemonė – skiepai, kurie apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio, kitų didelio laipsnio lytinių organų audinių pažeidimų bei karpų, sukeltų ŽPV.

Tikslingiausia skiepus skirti 9–13 metų tiek mergaitėms, tiek berniukams ir jaunesnio amžiaus moterims (iki 26 metų), dar nesusidūrusioms su ŽPV (prieš pirmąjį jų lytinį kontaktą).

Skiepijimo schema

  • Skiepą sudaro dvi ŽPV vakcinos dozės.
  • Tarp pirmos ir antros ŽPV vakcinos dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėnesių laikotarpis.
  • Nemokamai bus galimybė pasiskiepyti dviem vakcinos dozėmis.
  • Skiepijami visi vaikai nuo 11 metų.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad vakcinos yra profilaktinės, ne gydomosios: jeigu prieš skiepijantis buvo nustatyta ikivėžinių pokyčių gimdos kaklelyje, makštyje, tai pasiskiepijus tie pokyčiai neišnyks ir paskiepytos moterys bus apsaugotos tik nuo ŽPV tipų, kuriais dar nėra užsikrėtusios.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn