Panaudotam aliejui ir maistui – ne vieta nuotekų tinkluose

Panaudotas aliejus negali būti išpilamas į buitinių nuotekų surinkimo sistemą, aplinką ar komunalinių atliekų konteinerius, jis privalo būti tinkamai sutvarkomas. 

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija įspėja maitinimo įstaigas, kad uostamiestyje bus vykdoma jų prevencinė kontrolė ir prašoma pateikti sutartis su maisto atliekų vežėjais ar perdirbėjais, įrodančias, jog panaudotas aliejus ir riebalai bei kitos maisto atliekos yra perduodamos tvarkyti. 

Taikomi reikalavimai

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus įmonės, kurių ūkinėje veikloje susidaro maisto ir virtuvės atliekos (viešbučiai, moteliai, restoranai, kitos viešojo maitinimo įstaigos), išrūšiuotas maisto ir virtuvės atliekas visuomenės sveikatai ir aplinkai saugiu būdu turi perdirbti patys arba perduoti jas sutartiniais pagrindais tokių atliekų apdorojimo įmonei.

Išpylus panaudotą aliejų ar skystas virtuvines atliekas į nuotekų surinkimo tinklus yra užkemšami vamzdynai. Pasak miesto nuotekas tvarkančios AB „Klaipėdos vanduo“, per 6 šių metų mėnesius pietinėje Klaipėdos miesto dalyje buvo fiksuoti 172 nuotekų tinklų užsikimšimai. Net ketvirtadalio jų priežastis – riebalai.

Be to į AB „Klaipėdos vanduo“ nuotekų valyklą pernai atplaukė ir buitinių nuotekų tinkluose buvo surinkta virš 597 tonų maisto ir riebalų atliekų. Būtent į buitinių nuotekų sistemą išpiltos maisto atliekos prisideda ir prie nemalonių kvapų susidarymo uostamiesčio vamzdynuose.

„Klaipėdoje kvapai yra jautri tema ir griežtesnė maisto gamintojų kontrolė bus kaip viena iš nemalonių kvapų prevencijos priemonių. Patikrinimus artimiausiu metu pradėsime nuo viešojo maitinimo įstaigų, įsikūrusių ir veikiančių švietimo įstaigose“, – pasakojo Andrius Dobranskis, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Kas teikia maistinio aliejaus ir riebalų surinkimo paslaugas Klaipėdos mieste galima sužinoti atliekų tvarkytojų valstybės registre https://atvr.am.lt, įvedus minėtų atliekų kodą 20 01 25.

Šiuo metu registre nurodoma, kad maistinį aliejų ir riebalus Klaipėdoje turi teisę surinkti:

  • UAB „Atliekų tvarkymas“,
  • UAB „Elme transportas“,
  • UAB „Ecoservice Klaipėda“,
  • UAB „Econovus“,
  • UAB „Persekas“,
  • UAB „Vakarų veža“.

Klaipėdoje aliejų iš juridinių asmenų priima ir savivaldybės kontroliuojama AB „Klaipėdos vanduo“, kuri panaudotus riebalus pritaiko biodujų gamybos cikle. Norint naudotis AB „Klaipėdos vanduo“ aliejaus priėmimo paslauga, juridiniams asmenims reikia pasirašyti trišalę sutartį (daugiau informacijos www.vanduo.lt).

Siekiant mažinti nuotekų užterštumą Klaipėdos gyventojai taip pat raginami nepilti panaudoto aliejaus į kanalizaciją ar į atliekų konteinerius. Talpas su panaudotu aliejumi klaipėdiečiams rekomenduojama atiduoti uostamiestyje veikiantiems šių atliekų surinkėjams. Panaudoto aliejaus likučius sandariose talpose iš Klaipėdos gyventojų planuojama nemokamai priimti miesto didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse.  

Informacijos šaltinis: https://www.klaipeda.lt/lt

Nuotrauka: https://www.klaipeda.lt/

Facebook
Twitter
LinkedIn