Plauk rankas – saugok gyvybę

Plauk rankas – saugok gyvybę


Nuo 2009 m. kasmet gegužės 5-ąją visame pasaulyje minima rankų higienos diena, kurios šūkis – „Plauk rankas – saugok gyvybes“. Šis šūkis rodo, kad rankų higiena yra paprastas ir efektyvus sprendimas, mažinantis ligų plitimą, o pagrindinis šios dienos tikslas – atkreipti dėmesį į rankų higienos svarbą. Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių, pernešant mikroorganizmus.

Per nešvarias rankas plinta dauguma bakterijų bei virusų. Tinkama rankų higiena gali nuo jų apsaugoti, nes ji yra viena pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo ligų, plintančių kontaktiniu būdu. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis.

,,Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti ne tik šigelioze, hepatitu A, virusinėmis žarnyno infekcijomis (rotavirusine bei norovirusine infekcija), bet ir gripu, kitomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis“, – teigia prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Pora pavyzdžių, apie kuriuos retai susimąstome:

  • Restorano meniu. Restoranuose daugybė bakterijų, bet greičiausiai daugiausiai bakterijų slepiasi meniu (valgiaraščiuose). Mokslininkai iš Arizonos universiteto nustatė, kad ant tirtų meniu buvo 185 000 bakterinių organizmų. Galima tik numanyti, kiek kartų meniu buvo čiupinėtas ir kiek gavo bakterijų prieš Jums jį paliečiant. Todėl rekomenduojama pavarčius meniu nusiplauti rankas.
  • Skolintas tušinukas. Kartais tenka pasinaudoti svetimu tušinuku. Mokslinio tyrimo metu buvo nustatyta (tyrimo užsakovas „Wall Street Journal“), kad vidutiniškai biuro rašiklis turi 10 kartų daugiau bakterijų nei biuro tualeto klozeto dangtis, apie 200 bakterijų vienam kvadratiniam coliui. Todėl nepamirškite nusiplauti rankų arba pasinaudoti dezinfekantu pasinaudoję svetimu rašikliu.

Būtina prisiminti, kad:

  • Daugelio užkrečiamųjų ligų, perduodamų per nešvarias rankas ar daiktus, išvengsite, jeigu skirsite pakankamai laiko rankų higienai.
  • Rankas reikia plauti kruopščiai, tinkamai atliekant trinamuosius ir sukamuosius judesius, atkreipiant  dėmesį į tarpupirščius, pirštų galus, nagus.
  • Rankas geriau šluostytis su vienkartinėmis priemonėmis.

​Rankų plovimo instrkciją galite rasti čia.

Informaciją paruošė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Justė Meištenytė

Informacijos šaltinis: 

Nuotrauka: https://www.freepik.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn