Sveiki įpročiai bręsta tik sveikoje šeimoje

Šeima visą gyvenimą vaidina ypatingą vaidmenį žmogaus gyvenime, tačiau tobulėjant technologijoms ir didėjant darbų krūviams vis mažiau laiko skiriama bendravimui, buvimui kartu.Vaikai, stebėdami savo tėvus, nuolat perima įvairius jų įpročius. Šeimose, kur nepropaguojama sveika gyvensena, nekalbama tokiomis temomis, atžalos mažiau rūpinasi savo sveikata, todėl yra lengviau paveikiami žalingų įpročių, pavyzdžiui, rūkymo ar alkoholio vartojimo, formavimuisi. Svarbu atsiminti, kad mokytis – niekada nevėlu ir geriausias būdas tai daryti – tobulėti kartu su vaikais.

Geras pavyzdys – užkrečia

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos specialistai dalinasi patarimais, kaip jauniausius šeimos narius išmokyti pagrindinių sveikos gyvensenos taisyklių. Siūloma pradėti nuo savęs, nes rūpinantis savo sveikata rodomas sektinas pavyzdys. Vaikai yra labiau linkę elgtis taip, kaip mato darant kitus, o ne taip, kaip jiems liepiama. Savo elgesiu suaugusieji gali parodyti puikų pavyzdį ir taip ugdyti sveikus vaikų įpročius. Žmonės artimiesiems apskritai skiria per mažai laiko nuolat skubėdami, todėl siūloma visiems ramiai susėsti prie bendro stalo ir valgant pabendrauti su vaikais, pasidomėti jų diena. Dar labiau suartėti galėtų padėti šeimos tradicija, kaip, pavyzdžiui, bent kartą per savaitę rengiami teminiai vakarai: pasigaminkite egzotiškų kitų šalių patiekalų ar suorganizuokite pikniką ant grindų.

Yra puikiai žinoma, kad fizinis aktyvumas yra neatsiejama sveiko gyvenimo dalis, todėl vaikams būtina pademonstruoti, jog suaugusiems patinka judėti, sportuoti, būti gamtojeSiūloma kartu spręsi, ką būtų smagu nuveikti drauge – tiks bet kokia smagi visą šeimą įtraukianti veikla: čiuožinėjimas, pasivaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, plaukiojimas baidarėmis. Taip pat vyresnieji šeimos nariai galėtų dažniau prisijungti prie vaikų, kai jie žaidžia lauke ar viduje. Smagia, aktyvia ir net edukacine veikla galėtų tapti išvyka į prekybos centrą. Kiekvieną kartą lankantis maisto prekių parduotuvėje vertėtų išbandyti kokią nors naujovę, kad ir nusipirkti vaisių ar daržovių, kurių šeima dar nėra bandžiusi. Be to, išbandydami naujų spalvų ar tekstūrų daržoves vaikai išmoks priimti sveikus sprendimus.

Maistas – suartina žmones

Visa šeima daugiau laiko praleisti gali gamindami maistą. Patariama vaikams sugalvoti lengvas, paprastas užduotis, kurios įtrauktų juos į procesą, skatintų domėtis tiek tinkamais produktais, tiek pačiu gamybos procesu. Vyresnieji turėtų būti kantrūs, nes kuo labiau mažieji bus skubinami gaminant maistą, tuo labiau vaikas asocijuos valgį su neigiamomis emocijomis. Maisto gaminimas gali ne tik tapti smagiu visos šeimos užsiėmimu, bet ir suartinti šeimą ar net tapti tradicija.

Labai svarbu, kad visa šeima valgytų daugiau daržovių ir vaisių, bent penkis kartus per dieną. Yra daugybė įvairių būdų, kaip šiuos produktus įtraukti į kasdieninę mitybą, pavyzdžiui: valgant sausus pusryčius įpjaustyti bananą, įberti uogų į košę, į sumuštinius įdėti pomidorų, agurkų, salotų lapų, makaronus ruošti su daržovėmis.

Televizorius ir valgymas – atskiri dalykai

Tėvai turėtų pasirūpinti, kad laikas, skirtas valgymui, nebūtų naudojamas kitoms veikloms – televizoriaus žiūrėjimui, žaidimams ar skaitymui. Veiklos, nukreipiančiomis dėmesį nuo paties valgymo proceso, vysto itin neigiamus įpročius, kurie yra siejami su nutukimu. Vaikai nebejaučia organizmo siunčiamų signalų, jog jie pavalgė ir yra sotūs, todėl persivalgo, be to, susidomėję kita veikla gerai nesukramto maisto.

Apskritai, televizoriui skirtą laiką reiktų apibrėžti, mat žiūrint jį ilgiau nei dvi valandas per dieną vaikui padidėja rizika priaugti daugiau svorio. Be to, jis atima laiką, kurį jis galėtų praleisti aktyviai, atlikdamas naudingus užsiėmimus, pavyzdžiui, žaisdamas su draugais, sportuodamas ar vystydamas savo hobius.

Pagyros padeda tobulėti

Norint kad vaikai maitintųsi sveikiau ir daugiau judėtų, pozityvus skatinimas yra privalomas. Specialistai siūlo nepriekaištauti dėl kiekvieno blogo poelgio, bet dažniau atrasti, už ką atžalą galima pagirti. Taip vaikas skatinamas imtis daugiau gerų veiklų, pats sąmoningai siekia tobulėti. Pavyzdžiui, pagirti galima net ir už tai, kad užkandžiui pasirinko jogurtą.

Nepaisant vaiko svorio, pasirūpinkite, kad vaikas jaustųsi gerai tiek dėl savo išvaizdos tiek dėl savo galimybių išsiugdyti sveikus gyvensenos įpročius. Būtina suprasti, kad nėra nei blogų nei gerų maisto produktų. Visi žino tiesą, kad uždraustas vaisius skanesnis, todėl jei tam tikras „blogas“ maisto produktas yra uždraudžiamas, jis tampa labiau patrauklesnis vaiko akimis.

Vaikai yra didžiausias mūsų turtas, todėl itin svarbu išnaudoti kiekvieną galimybę praleisti daugiau laiko kartu, išmokti juos pažinti. Pozityvus bendravimas, dėmesys ir artumas yra būtini vaiko vystymuisi ir tobulėjimui. Kiekvieną dieną priminkite savo vaikams ir partneriui kokie jie yra mylimi ir brangūs -tikrai pastebėsite, kaip keičiasi jūsų šeimos gyvenimas.

Facebook
Twitter
LinkedIn