Tabakas ir širdis

Tabako keliama grėsmė žmonių širdies sveikatai visame pasaulyje

Tabako gaminių vartojimas yra labai svarbus veiksnys, sukeliantis periferinių kraujagyslių ir širdies ligas, insulto riziką. Nepaisant to, kad tabako ir tabako gaminių vartojimo sukeliama žala širdžiai ir kraujagyslių sistemai yra gerai žinoma, sprendimų, kaip sumažinti mirčių skaičių – labai trūksta. 

Faktai apie tabako gaminius bei širdies ir kraujagyslių ligas

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena iš dažniausiai pasitaikančių mirties priežasčių pasaulyje, o tabako vartojimas ir tabako dūmų poveikis sukelia apie 12 proc. mirčių dėl širdies ligų. Be to, tabako vartojimas yra antra pagrindinė priežastis, po kraujospūdžio, sukelianti širdies ir kraujagyslių ligas.

Pasaulinė tabako „epidemija“ kasmet pražudo daugiau kaip 7 milijonus žmonių, iš kurių beveik 900 tūkst. yra nerūkantieji, mirę dėl pasyvaus rūkymo. Maždaug 80 proc., t. y. daugiau nei 1 milijardas, rūkančiųjų gyvena besivystančiose šalyse („trečiasis pasaulis“), kuriose tabako sukeliamos širdies ligos ir mirčių našta valstybei yra be galo sunki dėl ekonominių bei demografinių priežasčių.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) priemonės (MPOWER) atitinka PSO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją, kuria vyriausybės turi vadovautis, kad sumažintų tabako vartojimą ir apsaugotų žmones nuo širdies ir kraujagyslių, lėtinių kvėpavimo takų ligų, vėžinių susirgimų ir  diabeto.

PSO tabako vartojimo mažinimo priemonės  apima:

  • tabako vartojimo stebėsenos ir prevencijos vykdymo politiką;
  • žmonių apsaugą nuo tabako dūmų poveikio, draudžiant rūkyti viešose vietose ar patalpose bei viešajame transporte;
  • teikiamą pagalbą, siekiant atsikratyti priklausomybės nuo tabako (gydymo išlaidų padengimas, visuomenės palaikymas, asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų pagalba);
  • įspėjimus apie tabako vartojimo keliamą grėsmę, taikant standartizuotą pakuotę ir (arba) didelius grafinius įspėjimus apie tabako gaminių vartojimo žalą sveikatai bei visuomenei.
  • išsamius ir aiškius tabako reklamos draudimus;
  • akcizo tabako gaminiams didinimą, siekiant mažinti tabako ir tabako gaminių prieinamumą.
Facebook
Twitter
LinkedIn