Tymai – ypač pavojingi, tačiau galima apsisaugoti

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau PSO) antradienį išreiškė susirūpinimą dėl spartaus tymų plitimo pasaulyje, pernai užregistravus daugiau kaip 306 tūkst. susirgimo atvejų – 79 proc. daugiau nei 2022 metais. Specialistai primena, kad tymai yra itin užkrečiama virusinė infekcija, kuri buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

Statistika

2022 m. skiepijimo nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės apimtys tesiekė 86,46 proc. (2021 m. – 88,41 proc.). Tais pačiais metais nuo šių ligų mažiau vaikų paskiepyta beveik visose Lietuvos savivaldybėse, pakankamos išliko Alytaus apskrityje ir tik vienoje amžiaus grupėje (7 metų vaikų).

Pernai Lietuvoje buvo užfiksuoti 3 tymų atvejai (Klaipėdos apskrityje). Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį didžiausias sergamumas tymais buvo užregistruotas 2019 m., tuomet buvo užfiksuoti 834 tymų atvejai. NVSC duomenimis, šiemet iki vasario 20 d. Lietuvoje užregistruota 10 susirgimų tymais (Klaipėdos ir Kauno apskrityse), iš jų 3 asmenys nebuvo skiepyti tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina, 4 asmenys nežinojo, ar buvo skiepyti. Trys susirgusieji – vaikai (18 mėn., 2 m. ir 13 m.), septyni – suaugusieji, priklausantys asmenų iki 50 metų amžiaus grupei.

Atkreipiame dėmesį, kad siekiant suvaldyti tymus, labai svarbu, kad būtų paskiepyta 95 proc. gyventojų, kitaip kyla tymų protrūkių grėsmė tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų.

  • Primename, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito nemokamai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 15–16,5 mėn. pirmąja vakcinos doze, o 6–7 metų – antrąja doze. Įskiepijus dvi šios vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga.

Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus

  • Tymų virusas plinta aerogeniniu (aerozoliniu ir oro lašeliniu) keliu, taip pat per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.
  • Užsikrėtęs žmogus virusą gali platinti 4 d. iki ir 4 d. po bėrimo atsiradimo.
  • Inkubacinis periodas trunka nuo 7 iki 9 dienų, kartais iki 21 dienos.
  • Sąlytis tarp žmonių, trunkantis ilgiau nei 15 min., yra pakankamas, kad užsikrėstų imlus asmuo, o imlūs yra neskiepyti ir nepersirgę tiek vaikai, tiek suaugusieji.
  • Susidūrę su užkratu suserga iki 90–95 proc. imlių (t. y. imuniteto neturinčių asmenų), sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų.
  • Vienas tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 žmonių.

Simptomai ir galimos komplikacijos

  • Pradžioje liga pasireiškia karščiavimu (38–39 °C), vėliau išsivysto konjunktyvitas (akių junginės uždegimas), sloga, kosulys, atsiranda dėmelės skruostų gleivinėje, 3–7 ligos dieną paprastai išberia, tačiau neniežti.
  • Pirmieji bėrimo elementai atsiranda ausų, veido, kaklo srityje, vėliau išberia liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas, pėdas.
  • Dažniausios tymų komplikacijos: vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, laringitas (gerklų uždegimas), viduriavimas, encefalitas (smegenų uždegimas).

Kaip elgtis po sąlyčio su susirgusiu asmeniu?

Rekomenduojama stebėti savo sveikatą vidutiniškai 10 dienų po sąlyčio su sergančiu žmogumi ir pasireiškus bet kokiems tymams būdingiems simptomams (karščiavimui, slogai, kosuliui, bėrimui ir kt.), nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti apie turėtą sąlytį su tymais sergančiu asmeniu.

Neskiepytiems ar paskiepytiems ne pagal visą skiepijimo schemą (skiepytiems viena MMR vakcinos doze), taip pat nesirgusiems sąlytį su sergančiuoju turėjusiems suaugusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti ne vėliau kaip per 72 val. po turėto kontakto. Nespėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti. Suaugusieji nemokamai skiepijami ta pačia MMR vakcina kaip ir vaikai.

Kiekvienam įtariamajam arba sergančiajam tymais rekomenduojama izoliuotis namuose ir laikytis gydytojo nurodymų.

Išsamiau apie tymus šiame video: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/tymai/filmas-tymai/tymai-video/

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com ir www.sveikatosbiuras.lt

Facebook
Twitter
LinkedIn