Maudytis saugu tik prižiūrimose maudyklėse

Tam, kad maudymasis gamtoje paliktų tik geriausius prisiminimus, svarbu prieš brendant į vandenį įsitikinti, kad maudytis jame yra saugu ir vanduo yra neužterštas. Specialistai rekomenduoja maudytis savivaldybių prižiūrimose maudyklose ir poilsiauti rekreacijai skirtose zonose – poilsiavietėse, kuriose periodiškai atliekami vandens tyrimai, ištirtas smėlis, yra įrengti tualetai, šiukšlių dėžės, pastatytos persirengimo kabinos ir kitos švarai bei saugumui būtinos priemonės.

Šiltas vandens pavojai

Šiltas vandens telkinių vanduo – palanki terpė daugintis įvairiems ligų sukėlėjams. Per vandenį gali plisti įvairios bakterinės, virusinės, parazitinės kilmės užkrečiamosios ligos. Dažniausiai ligų sukėlėjai į organizmą patenka per burną, kai besimaudant gurkštelima užteršto vandens, rečiau per pažeistą odą ar gleivines. Jei į žmogaus organizmą patenka ligos sukėlėjų, žmogus gali susirgti. Dažniausiai tai būna ūmios žarnyno infekcinės ligos, kurių simptomai – įvairūs: karščiavimas, viduriavimas, vėmimas, galvos ir pilvo skausmai, silpnumas. Vaikams ypač pavojinga maudytis užterštame vandenyje, nes jie maudydamiesi dažniau gurkšteli vandens, o jų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, taip pat didesnė rizika senjorams, nėščioms moterims ir silpną imuninę sistemą turintiems asmenims.

Maudyklų vandens kokybė

Maudymosi sezonas Lietuvoje oficialiai prasideda nuo birželio 1-osios ir tęsiasi iki rugsėjo 15 dienos. Kur maudytis saugu, o kurių vandens telkinių reikėtų vengti, informaciją galima rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės skiltyje „Aplinkos sveikata−Maudyklos−Maudyklų vandens kokybė“.

Paprastai maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens. Vadovaujantis Lietuvos higienos normoje HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ įtvirtintomis maudyklų vandens kokybės stebėsenos nuostatomis, nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos.

Institucija, atsakinga už paplūdimio administravimą, turi užtikrinti, kad maudymosi sezono metu visuomenei stenduose prie paplūdimių būtų operatyviai skelbiami naujausi vandens kokybės tyrimų rezultatai bei rekomendacija nesimaudyti ar draudimas maudytis, jei nustatyta tarša. Taip pat visuomenei informacija apie vandens kokybę turi būti skelbiama ir savivaldybių interneto svetainėse.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: www.smlpc.lt

Nuotrauka: https://www.freepik.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn