Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Difterija- šiais laikais itin reta, bet labai pavojinga infekcija


Difterija - šiais laikais itin reta, bet labai pavojinga infekcija


Difterija- tai viena iš sunkiausių, ūmi oro lašiniu būdu plintanti užkrečiamųjų infekcijų liga, pasižyminti dideliu mirtingumu. Lietuva, kaip ir kitos Rytų Europos šalys, vertinama kaip difterijos didelės rizikos šalis, nors jau dešimtmetį nebuvo registruojama susirgimų šia liga. Lietuvoje paskutiniai difterijos atvejai užfiksuoti 2008 m. (2 atv., iš jų vienas mirtinas) ir 2011 m. (1 atv.).

Difteriją sukelia difterijos lazdelė.

Tai mikroorganizmas, ypatingas tuo, kad į aplinką išskiria stiprų nuodą (toksiną), kuris ir sukelia visus difterijai būdingus ligos požymius bei pažeidžia įvairius organus, taip sukeldamas įvairias ligos komplikacijas.

Žmogus yra vienintelis difterijos infekcijos šaltinis.

Šia liga užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, sveikstančio ligonio ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus - kosint, čiaudint, kalbant (oro lašiniu būdu). Difterija taip pat galima užsikrėsti naudojantis asmeniniais sergančiojo daiktais, indais ar fizinio kontakto metu, per infekuotus maisto produktus, tačiau šie ligos plitimo keliai labai reti. Liga ypač pavojinga vaikams, taip pat didesnė rizika susirgti difterija turi asmenys, neskiepyti nuo difterijos, nepilnai skiepyti ar tie, kurie buvo skiepyti, tačiau po paskutinio skiepo praėjo daugiau kaip 10 metų. Skiepijimai nuo difterijos rekomenduojami ir asmenims, vykstantiems į endemines difterijos šalis.

Difterijos simptomai paprastai pasireiškia per 2 - 5 dienas nuo užsikrėtimo.

Kai kuriems difterija užsikrėtusiems asmenims jokie simptomai nepasireiškia, tokie žmonės vadinami ligos nešiotojais, nes jie gali difterija užkrėsti aplinkinius. Liga prasideda ūmiai. Pradžioje difterijos simptomai panašūs į kitų bakterinių nosiaryklės ligų: pakyla temperatūra, skauda gerklę, ypač ryjant, būna silpna, sumažėja apetitas, pykina, gali būti jaučiamas nemalonus kvapas iš burnos. Difterija sergantiems asmenims gali būti sunku kvėpuoti, jiems patinsta kaklo limfmazgiai, vargina sausas kosulys. Kaklo patinimas paprastai yra sunki ligos forma. Difteriją nuo kitų ligų skiriantis požymis yra tirštos, pilkos gleivinės apnašos (plėvės) ant ryklės, tonzilių, gomurio. Ligos komplikacijas sukelia mikroorganizmo gaminamas toksinas, kuris su krauju patenka į visus organus. Toksino poveikiui ypač jautrios širdies raumens, inkstų, nervinio audinio ląstelės, todėl ligos eiga būna sunki ir neretai pasibaigianti mirtimi.

Efektyvi difterijos profilaktika – vakcinacija.

Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių kūdikiai skiepijami: 2, 4, 6 ir 18 mėnesių, stiprinančiomis vakcinos dozėmis skiepijami 6 – 7 bei 15 – 16 metų vaikai. Vakcina nuo difterijos sukuria efektyvų antitoksinį imunitetą, tačiau šių skiepų, gautų vaikystėje nepakanka, todėl suaugusiems asmenims rekomenduojama skiepytis valstybės lėšomis kas 10 metų. Tik pilnavertis ir reguliarus skiepijimasis gali garantuoti patikimą apsaugą nuo difterijos.

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: www.ulac.lt  

Nuotrauka: www.pixabay.com 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..