Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė žindymo savaitė - „Skatinkime žindymą, kad būtų sveikesnė planeta“

Nuo 1990-ųjų kasmet rugpjūčio 1-7 dienomis minima Pasaulinė žindymo savaitė, kurios tikslas – saugoti, skatinti bei remti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Žindymas yra tvarus, ekologiškas ir naudingas žmogaus sveikatai. Tačiau, visame pasaulyje apie 40% visų kasmet gimusių kūdikių yra žindomi tik iki šešių mėnesių amžiaus ir apie 45% mamų žindo kūdikį iki dvejų metų, t.y rekomenduojamo žindyti amžiaus. Žindymas yra motinos ir vaiko bendravimo pagrindas, jis padeda užmegzti ir išlaikyti stiprų emocinį ryšį tarp motinos ir kūdikio. Žindančios motinos subtiliau suvokia kūdikio norus, greičiau pastebi jo būklės pokyčius ir jam padeda.

Sveikatos priežiūros sistemoje, darbo vietose ar bendruomenėse motinoms dažnai trūksta paramos, kuri skatintų žindymą. Bendra motinos pieno pakaitalų rinkos vertė siekia 71 milijardą JAV dolerių ir ši rinka vis plečiasi, o jų pardavimai ypač auga mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Motinos pieno pakaitalų vartojimas vis plečiasi ir prisideda prie klimato kaitos spartėjimo. Pagrindinis daugelio motinos pieno pakaitalų ingridientų yra karvės pienas. Kaip žinia, gyvulininkystė ženkliai prisideda prie klimato kaitos – pieno ūkis išskiria didelius metano ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekius, pašarams naudojami pesticidai, ganykloms įrengti iškertami miškai. Be to, motinos pieno pakaitalų, kaip ir daugelio kitų maisto produktų, gamybos, pakavimo, paskirstymo ir paruošimo procesai reikalauja didelių energijos sąnaudų. Žindymas yra motinos pieno pakaitalų alternatyva, o tai yra svarbi tvarios mitybos dalis.

Maitinimas krūtimi yra puikus žmogaus sveikatos ir gamtos ekosistemos pavyzdys. Motinos pienas yra natūralus, atsinaujinantis ir ekologiškas, o svarbiausia – nieko nekainuojantis, todėl maitinti krūtimi gali visos pasaulio mamos. Motinos pienas yra vienintelis geriausias naujagimio, kūdikio maistas, nes:

  • Patenkina visus kūdikio maisto medžiagų ir vandens poreikius pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius;
  • Nuo pat gimimo yra tinkamas kūdikio virškinimo sistemai, t.y. tik jį naujagimis, kūdikis pajėgia geriausiai pasisavinti; motinos pienas virškinamas lengviau ir greičiau (per 1,5-2,5 val., retai 3-4 val.) nei adaptuotas mišinys (per 3-4 val.);
  • Skatina gerą naujagimio, kūdikio augimą ir fizinį vystymąsi, protinį brendimą;
  • Aprūpina naujagimio, kūdikio organizmą imuninėmis medžiagomis, t.y. apsaugo jį nuo daugelio ligų sukėlėjų toksinų, blokuoja alergenų patekimą į organizmą;
  • Yra visada švarus, šiltas, geriausias ir ekonomiškiausias maistas.

 

PSO ir UNICEF rekomendacijos, kaip optimaliai maitinti kūdikius ir mažus vaikus (IYCF):

  • žindymą pradėti (inicijuoti) ne vėliau kaip 1 valandą nuo gimimo.
  • išimtinio žindymo trukmė – 6 mėnesiai.
  • tęsti žindymą iki 2 metų amžiaus ir ilgiau, nuo 6 mėnesių į mitybą įtraukiant tinkamus papildomus maisto produktus.

 

Šaltiniai:

smplc.lt 

who.int

waba.org.my

Informaciją parengė: Dietistė Urtė Dičmonaitė

Iliustracija: freepik.com

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..