Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Prezervatyvai ar kontraceptinės tabletės?

Šiais laikais kontraceptinių priemonių pasirinkimas yra platus. Nedaugelis žino, kad jų yra apie 20. Tai kaip žinoti kas yra tinkama tau, kuo skiriasi kontraceptinės priemonės viena nuo kitos ir kaip išsirinkti tai, kas tinka tau? 

Vienos kontraceptinės priemonės apsaugo tik nuo neplanuoto nėštumo, kitos apsaugo ir nuo neplanuoto nėštumo, ir nuo lytiškai plintančių infekcijų (LPI). Yra dvi populiariausios kontraceptinės priemonės – vyriški prezervatyvai ir kontraceptinės tabletės. Tad pakalbėkime labiau apie jas...

Vyriški prezervatyvai yra viena iš populiariausių kontraceptinių priemonių. Didžiausias šių prezervatyvų pliusas - apsaugo ir nuo nepageidaujamo nėštumo, ir nuo LPI, ko nedaro kitos kontraceptinės priemonės. Juos galima įsigyti beveik visose parduotuvėse, vaistinėse ir yra ganėtinai pigūs, palyginus su kitomis apsaugos priemonėmis. Prezervatyvų yra įvairių dydžių, todėl vyras gali pasirinkti jam tinkamą. Tačiau, ši priemonė turi ir minusų, vienas iš jų – lytinio akto metu gali plyšti prezervatyvas. Nenorint nepageidaujamo nėštumo, moteris per 72 val. nuo nesaugių lytinių santykių, turi išgerti skubiąją kontraceptinę tabletę. Vyriškas prezervatyvas yra naudojamas tik vieną kartą. Verta žinoti, kad moterys arba vyrai gali būti alergiški lateksui, tuomet, būtent tokie prezervatyvai jiems yra netinkami.

Kontraceptinės tabletes turi nemažai pliusų, viena iš jų pagrindinė – 99 proc. apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo. Norime pabrėžti, kad nei viena kontraceptinė priemonė neapsaugo visu 100 proc. nuo nepageidaujame nėštumo. Žinoma, be šio pagrindinio pliuso, minėta apsaugos priemonė leidžia gydyti tam tikras ligas, kurios yra sukeltos dėl pagausėjusio vyriško hormono (jaunatviniai spuogai, padidėjęs vyriškas plaukuotumas, plaukų slinkimas ir kt.). Kontraceptinių tablečių pagalba yra sureguliuojamas menstruacijų ciklas, mėnesinės tampa trumpesnės ir ne tokios gausios, sumažėja skausmai (menstruacijų metu). Sumažina kiaušidžių vėžio, gimdos gleivinės vėžio atsiradimo riziką, apsaugo nuo kiaušidžių cistų susidarymo. Tačiau, ši kontraceptinė priemonė turi ir minusų. Vienas iš pagrindinių ir pats didžiausiais – kontraceptinės tabletės neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų. Vertėtų paminėti, kad užsikrėtus LPI, požymius galime pastebėti ne iš karto. Kartais jie pasireiškia po kelių dienų, savaitės, mėnesio, o kartais požymiai visai nepasireiškia. LPI gali tapti nevaisingumo priežastimi. Minėta priemonė gali sukelti ir šalutinius poveikius: galvos, krūtinės skausmai, pykinimas, kūno svorio padidėjimas ar sumažėjimas ir kt. Beje, ne visos moterys gali vartoti šias tabletes. Yra tam tikrų ligų, prie kurių negalima vartoti kontraceptinių tablečių. Dar vienas diskomfortą keliantis veiksnys – tablečių vartojimas (jas reikia gerti kiekvieną dieną, tą pačia valandą). Nes kartais moteris pamiršta išgerti ar pasiimti kartu su savimi (pvz. į kelionę).

Paprastai šių tablečių įsigyti negalima, jie yra receptiniai, tai reiškia, kad reikia apsilankyti pas ginekologą, kuris jus apžiūrėjęs galės paskirti jums kontraceptines tabletes. Nes apsaugos priemonės pasirinkimas labai platus, o kiekviena moteris yra individuali. Todėl, tik specialistas gali pasakyti, kurios kontraceptinės tabletės jums tinka.

Dažniausiai motinystė suteikia laimę, tačiau, ne visada. Neplanuotas nėštumas gali sukelti emocinius sunkumus, sveikatos problemas. Lytiškai plintančios infekcijos gali smarkiai paveikti ne tik jūsų gyvenimą, bet ir aplinkinių. Prieš pradedant lytinius santykius, siūlome apsilankyti pas šeimos gydytoją ar ginekologą, su kuriuos galėsite pasikonsultuoti šia tema.

Straipsnio šaltiniai:

  1. http://www.ulac.lt/ligos/L/lytiskai-plintancios-infekcijos
  2. http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/klaidingi-isitikinimai-apie-lytiskai-plintancias-infekcijas
  3. http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/gyventoju-informuotumas-apie-lytiskai-plintancias-infekcijas-apklausos-rezultatai-
  4. „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 3

Straipsnį parengė:

Laura Kriščiūnaitė

Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras

 

Iliustracija: www.freepik.com

Bendradarbiaujame:                   plačiau..