Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programos įgyvendinimas 2020 m.

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis, sergamumas šiomis ligomis taip pat didėja. Remiantis Higienos instituto duomenimis 2015 m. Lietuvoje šiomis ligomis sirgo 243,2/1000 gyventojų (gyv.), 2016 m. – 246,3/1000 gyv., 2017 m. – 247,7/1000 gyv., 2018 m. sergamumas neženkliai sumažėjo – 246,7/1000 gyv., o 2019 m. vėl padidėjo – 248,5. Siekiant sumažinti gyventojų sergamumo ir mirtingumo nuo šių ligų mastą Lietuvoje nuo 2015 m. yra vykdoma Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programa. Ši sveikatos stiprinimo programa vykdoma naudojant  žmogiškuosius ir kitus išteklius, pasitelkus Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančias pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir savivaldybių visuomenės sveikatos biurus. Sveikatos stiprinimo programa yra visiškai nemokama, skirta  suaugusiems asmenims. Remiantis kasmetine Sveikatos stiptinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, efektyvumo vertinimo ataskaitų suvestine, 2020 m. Lietuvoje šią programą baigė 2 004 asmenys, pradėjo – 2 636 asmenys. Vykdant programą 2020 m. labiausiai pagerėjo daržovių ir vaisių vartojimo (75 proc.), fizinio aktyvumo (73 proc.) bei bendros savijautos (73 proc.) rodikliai. Mažiausiai pagerėjo rūkymo (15 proc.) bei alkoholio vartojimo (24 proc.) rodikliai. Bendras programos efektyvumo vidurkis – 59 proc.

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras taip pat vykdo šią programą, kurią vadina trumpesniu pavadinimu – „Širdies ritmu“. 2020 m. Klaipėdos m. sav. šią programą baigė ir puikių rezultatų, padėjusių pagerinti sveikatą pasiekė 46 asmenys, o Neringos sav. – 5. „Širdies ritmu“ programos dalyviai džiaugiasi sumažėjusiu kūno svoriu, sveikatai palankesniais mitybos įpročiais, padidėjusiu fiziniu aktyvumu, geresne emocine savijauta ir nuotaika. Ši programa padeda ne tik pagerinti sveikatą, bet ir susipažinti su naujais žmonėmis, išbandyti įvairių fizinio aktyvumo veiklų bei sudalyvauti įdomiose paskaitose bei renginiuose.

Siekiant sklandžiai vykdyti šią programą, o svarbiausia stiprinti rizikos grupių asmenų sveikatą, itin svarbus glaudus pirminių asmens sveikatos priežiūros centrų ir visuomenės sveikatos biuro bendradarbiavimas bei, žinoma, pačių dalyvių motyvacija. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras turi sukurtą puikų šios programos vykdymo mechanizmą, kuris apima mitybos, fizinio aktyvumo bei psichologinių žinių bei įgūdžių gerinimą. Tikimės, kad vis daugiau šeimos gydytojų informuos apie šią programą savo pacientus bei nukreips juos pas mus.

Jeigu šeimos gydytojas Jūsų dar nenukreipė į šią programą, bet manote, kad ji Jums arba Jūsų šeimos nariui yra reikalinga, maloniai kviečiame susisiekti su programos koordinatore mob. tel. 8 615 16 155, el. p. vitalija@sveikatosbiuras.lt.

*Programa šiuo laikotarpiu vykdoma nuotoliniu būdu per „Zoom“ programą.


2020 m. sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, efektyvumo vertinimo ataskaitų suvestinę galite rasti ČIA


Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..