Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Gegužės 5 d.- Pasaulinė rankų higienos diena

GEGUŽĖS 5 D. – PASAULINĖ RANKŲ HIGIENOS DIENA

Kasmet gegužės 5 d. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) kviečia paminėti Pasaulinę rankų higienos dieną ir primena, kad geri rankų higienos įgūdžiai sumažina užkrečiamųjų ligų riziką bei yra viena pagrindinių infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių sveikatos priežiūros įstaigose.

2021 m. šūkis – sekundės gelbsti gyvybes – plauk rankas.

(Seconds saves lives – clean your hand)

Šiais metais PSO ragina sveikatos priežiūros darbuotojus ir sveikatos priežiūros įstaigas imtis efektyvesnių rankų higienos veiksmų mažinant užkrečiamųjų ligų riziką. Sveikatos priežiūros įstaiga – tai vieta, kur sveikatos priežiūros darbuotojas rūpinasi pacientu, jo gydymu ir priežiūra. Siekiant veiksmingai užkirsti kelią infekcinių mikroorganizmų plitimui teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, būtina nuolatinė rankų higiena.   

Penki atvejai, kai būtina personalo rankų higiena sveikatos priežiūros įstaigose:

1. Prieš sąlytį su pacientu, kad apsaugotume pacientą nuo pavojingų patogenų, esančių ant rankų.

2. Prieš medicininę procedūrą, kad apsaugotume pacientą nuo kenksmingų patogenų bei užkirstume kelią paciento patogenams pakliūti į jo kūną.

3. Susiteršus rankas kūno skysčiais ir nusimovus pirštines, kad apsaugotume save ir darbo aplinką nuo pavojingų patogenų.

4. Po sąlyčio su pacientu, kad apsaugotume save ir aplinką nuo paciento mikroorganizmų.

5. Po sąlyčio su paciento aplinka, jei liečiami paciento aplinkos daiktai, spintelių paviršiai, lova ir kt., kad nuo pavojingų patogenų apsaugotumėte save ir aplinką, kurioje dirbate.

Kur ir kada dažniausiai užteršiamos rankos?

Ant kiekvieno žmogaus odos nuolat gyvena ir dauginasi įvairūs mikroorganizmai (bakterijos, virusai, grybeliai), kurie įgyjami liečiant įvairius paviršius (pavyzdžiui, mobiliuosius telefonus, durų rankenas, laiptų turėklus ir kitus daiktus), bendraujant su žmonėmis, glostant gyvūnus.

Kodėl svarbi rankų higiena?

Dažniausiai infekcijų sukėlėjai perduodami per rankas. Dėl nepakankamos arba netinkamos rankų higienos didėja infekcinių susirgimų rizika. Rankų higiena – viena pagrindinių prevencinių priemonių, siekiant išvengti ligų, užkirsti kelią mikroorganizmų plitimui, jų perdavimui. Net 80 proc. infekcinių susirgimų galima išvengti tinkamai plaunant rankas.

Kaip tinkamai plauti rankas?

Rankos plaunamos su muilu ir vandeniu, minimalus plovimo laikas turėtų būti ne mažiau nei 20 sekundžių (40–60 sek.). Labai svarbu tinkamai plauti rankas.

               

 

Straipsnį paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Agnė Lubytė

Informacijos šaltiniai: https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/2021;

https://apic.org/may-5-is-world-hand-hygiene-day/;

http://www.ulac.lt/;

Nuotrauka: https://www.freepik.com/

 

 

Bendradarbiaujame:                   plačiau..