Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Meilės dienos paslaptys...

Vasaris – meilės mėnuo. Parduotuvės pilnos mielų meškučių, širdelės formos saldainių. Įsimylėjėliai galvoja, kaip nustebinti savo partnerį, ieško įvairių idėjų. Rezervuojami restoranų staliukai, viešbučiai prie jūros, kino ar teatro bilietai. Meilė tiesiog tvyro ore. Bet meilės diena nesibaigia ties romantiška vakariene...

Didžiausios prezervatyvų kompanijos tyrimo duomenimis, vasario mėnesį, likus savaitei iki Šv. Valentino dienos ir jos dieną, prezervatyvų parduodama 25 proc. daugiau. Tačiau kovo mėnesį pardavimų topuose būna nėštumo bei ŽIV greitieji testai.

Šie paminėti duomenys leidžia aptarti įvairius neplanuotus nutikimus meilės dieną. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro 2018 metų duomenimis, Lietuvoje užregistruota 160 naujų užsikrėtimų ŽIV infekcija, iš jų heteroseksualiniu kontaktu užsikrėtė 66 žmonės, o homoseksualiniu – 18. 2018 metais sifiliu susirgo 130 žmonių, heteroseksualiniu kontaktu – 60 žmonių, homoseksualiniu – 4. 72 asmenims diagnozuota gonorėja, heteroseksualiniu kontaktu užsikrėtė 63 asmenys, homoseksualiniu – 2. Chlamidioze 2018 metais užsikrėtė 257 asmenys, heteroseksualiniu kontaktu – 225, o homoseksualiniu – 1. Gan dažnai lytiškai plintančios ligos (LPL) yra besimptomės ir pakitimai nėra nei matomi, nei jaučiami. Kai kurios negydomos LPI gali būti mirtinos.

2018 metais buvo atlikta 212 321 tyrimas dėl ŽIV. ŽIV – tai žmogaus imunodeficito virusas ir jis  sukelia AIDS. ŽIV, patekęs į žmogaus organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), imuninėje sistemoje kontroliuojančius infekcijas. ŽIV infekcijai progresuojant, imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų.

Dabar jau galime įsigyti greituosius ŽIV testus ir juos atlikti patys. Šis testas yra vienkartinis ir galimas atlikti namuose – iš vieno kraujo lašelio (iš piršto). Testų galima įsigyti vaistinėse.

Prezervatyvai – tiek vyriški, tiek moteriški – yra patikrintos priemonės, kurios gali sumažinti ŽIV ir kitų lytiniu keliu plintančių ligų bei neplanuoto nėštumo atvejų. Patikimiausias būdas išvengti LPL plitimo yra susilaikymas nuo lytinių santykių arba ilgalaikiai abiejų pusių monogamiški santykiai su partneriu, kuris buvo patikrintas ir neužkrėstas jokiomis lytiškai plintančiomis infekcijomis.

Taigi, nepaisant to, ar seksas buvo įtrauktas į Jūsų meilės dienos planus, apsvarstykite visas apsisaugojimo priemones nuo neplanuoto nėštumo bei lytiškai plintančių ligų.

Jaukios, šiltos, romantiškos ir saugios meilės dienos!                                                        

 

Literatūros šaltiniai:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids

https://www.unodc.org/documents/balticstates/Library/Other/Konsultacine_pagalba_pries_ZIV.pdf

https://www.toptenz.net/top-10-surprising-facts-about-valentines-day.php

http://www.ulac.lt/uploads/downloads/Ataskaitos/2018/LPI_2018.pdf

http://www.ulac.lt/lt/ligos/%C5%BD/ziv-zmogaus-imunodeficito-virusas

http://www.ulac.lt/lt/greito-ziv-testo-aprasymas

https://www.sargiai.lt/blogas/tag/valentino-diena/

https://thesocietypages.org/ccf/2015/02/11/healthy-sex/

http://www.ashasexualhealth.org/sexual-health/all-about-condoms/

 

Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė

Laura Kriščiūnaitė

 

Nuotrauka iš freepic.com

Bendradarbiaujame:                   plačiau..