Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Menstruacijos. Viskas apie jas.

Pirmosios mėnesinės, tai vienas iš brandos ir mergaitės virsmo moterimi etapu. Dažnai yra sakoma, kad „susirgau“ mėnesinėmis, tačiau tai nėra liga, tai yra visiškai natūralus procesas, kuris gali kelti daug klausimų. Todėl, aš esu čia, kad galėčiau atsakyti į jūsų klausimus.

Pirmosios mėnesinės mergaitėms atsiranda 10 -11 metų amžiaus. Normalu, jeigu jos pasirodo kiek anksčiau (8 – 9 metų) ar vėliau  (15 metų). Visos merginos pradeda bręsti skirtingai, nes yra kitokios ir unikalios. Jeigu iki maždaug 16-17 metų amžiaus merginai dar neatsirado menstruacijos, rekomenduojama kreiptis pas ginekologą. Mėnesinės moterims išnyksta sulaukus menopauzės (apie 50 m.).

Mėnesinių metu reiktų vengti maudytis vonioje ar vandens telkinyje, nes šiuo laikotarpiu pašaliniai mikroorganizmai gali lengviau patekti į moters organzimą ir užkrėsti, sukeldami įvairias lytinių organų ligas ar kitas.

Menstruacijų ciklas

Menstruacinis ciklas paprastai trunka 28 dienas, tačiau gali svyruoti nuo 20 iki 40 dienų. Kraujuojama 3-7 dienas, bet gali trukti trumpiau arba ilgiau.

Menstruacinio ciklo metu, kiekvieną mėnesį vyksta ovuliacija. Tai procesas, kurio metu nuo kiaušidės atsiskiria kiaušinėlis ir per kiaušintakį patenka į gimdą. Jeigu kiaušintakyje kiaušinėlis susitinka su spermatozoidu jis yra apvaisinimas ir įsitvirtina gimdoje. Jei taip neįvyksta, tuomet jis kartu su gimdos gleivine per makštį yra pašalinamas.

Priešmenstruacinis sindromas – PMS

PMS metu pagrindiniai hormonai – estrogenas ir progesteronas nukrenta žemyn, todėl galime jausti liūdesį, nuovargį, erzulį, įtampą, nepastovią nuotaiką. PMS yra tas laikas tarp ovuliacijos ir kraujavimo dienų. Kiekvienai gali pasireikšti skirting metu ir skirtingais būdais. Jeigu menstruacinis ciklas trunka 28 dienas, tai 20 ar 21 dieną dažniausiai ištinka PMS.

PMS kiekvinai merginai būna skirtingas, vienoms lengvesnis, kitoms sunkesnis. Svarbiausia, kad nesipriešinti natūraliam savo kūno ciklui, įsiklausyti į kūno siunčiamus signalus, pojūčius ir leisti sau tame „pabūti“. Šiame etape lengva perdengti, jei liksime kaip prieš tai buvusiose ciklo dalyse. Todėl, reikia šiek tiek sustoti ir įsiklausyti į save.

PMS metu kartu su minėtais hormonais žemyn krenta ir serotoninas, tokiu būdu pakeldami apetitą. Grietinėlė? Ledai ir tortas? Čipsai? Nesveikas ir greitai paruošiamas maistas? Turite tomis dienomis išlikti ypač budrios ir motyvuotos, kad tos mintys apie saldėsius jūsų neužvaldytų ir jūs maitintumėtes reguliariai ir sveikai.

Higieninės priemonės

Higieninių priemonių yra išties nemažai. Nuo formų, lašelių kiekio ir pan. Kiekviena mergina turi išsirinkti sau tinkamas higienos priemones, kad jos nekeltų diskomforto. Jas reiktų keisti kas kelias valandas, priklauso nuo kraujavimo kiekio. Ypač tomis dienomis, turi būti atliekama vulvos higiena.

 

Menstruacijų ciklas kiekvieną veikia skirtingai. Mes kiekviena turime savo individualų būdą išbūti tam tikras dienas – vienai tai gali būti sportas, kitai šokoladas, o trečiai knyga ir šiltas pledas. O jeigu nepavyksta “susidoroti” su savimi ir savo mintimis, rekomenduojama pasikalbėti su ginekologu.

Jeigu turite klausimų, galite kreiptis į mane el.paštu koordinatorius@sveikatosbiuras.lt arba per socialinę FACEBOOK platformą „Man rūpi“.

 

Straipsnį parašė:

Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė

Laura Butkevičienė

Bendradarbiaujame:                   plačiau..