Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pasaulinė pasiutligės diena


Pasaulinė pasiutligės diena


Rugsėjo 28-ąją minima Pasaulinė pasiutligės diena. Specialistai primena, kad kasmet Lietuvoje rudenį ir pavasarį vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės – mėtomi specialūs jaukai. Šios prevencinės priemonės leido pasiekti, kad šalyje pasiutligės pastaraisiais metais neregistruojama.

Vakcinacijos eiga

Jei leis oro sąlygos, planuojama, kad pirmieji orlaiviai su vakcina laukinių gyvūnų imunizavimui nuo pasiutligės pakils antradienį iš Paluknio aerodromo, Trakų rajone. 505 tūkst. jaukų su vakcina iš lėktuvų bus išmėtyti 20,4 tūkst. kvadratinių kilometrų apimančioje buferinėje zonoje – pasienio teritorijose, besiribojančiose su Lenkija ir Baltarusija. Priklausomai nuo oro sąlygų, rudeninį vakcinavimo nuo pasiutligės etapą planuojama baigti gruodžio viduryje.

Statistika Lietuvoje

Pasiutligė ūmi žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos infekcija, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirt

Paskutinis mirties atvejis nuo pasiutligės Lietuvoje registruotas 2007 m., kuomet 42 metų vyrui, keliaujant po Indiją, įkando nežinomas šuo.

  • Šiemet Lietuvoje per pirmąjį pusmetį medicinos pagalbos kreipėsi 1140 gyvūnų apkandžiotų asmenų, 620 jų buvo paskiepyti nuo pasiutligės. 
  • Pernai medikų pagalbos prireikė 2500 apkandžiotųjų, beveik pusė jų buvo paskiepyti nuo pasiutligės.

Pavyzdžiui, vien Utenos apskrityje per pirmą 2021 m. pusmetį medicinos pagalbos kreipėsi 109 gyvūnų apkandžioti asmenys, iš jų – 61 skirti skiepai (tai sudaro 56 proc.)

  • 2020 m. apskrityje medicinos pagalbos dėl gyvūno apkandžiojimo prireikė 180 asmenų, iš jų – 97 skirti skiepai. 2019 m. – 239 asmenims, iš jų 121 skirti skiepai, 2018 m. – 256, paskiepyta 151.

Pasiutlige gali sirgti ir laukiniai (lapės, vilkai, usūriniai šunys), ir naminiai (šunys, katės, galvijai) gyvūnai. Žmonės dažniausiai nukenčia nuo savo naminių  augintinių – šunų ir kačių.

Kaip užsikrečiama?

Žmogus pasiutlige gali užsikrėsti, kai įkanda, įdreskia, apseilėja pasiutlige sergantis gyvūnas ir virusas su seilėmis patenka į žaizdą. 

Didesnis pavojus kyla susirgti pasiutlige, kai pasiutęs gyvūnas sukandžioja žmogui galvą. Mažesnė rizika užsikrėsti – pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, gleivines. Pasiutligės virusas neatsparus išorinėje aplinkoje, plitimas per aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Kokie yra pasiutligės simptomai?

Pasiutligės inkubacinio periodo trukmė – nuo 12 dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo užkrato patekimo vietos (arčiau galvos inkubacija trumpesnė), nuo patekusio užkrato kiekio, apkandžiotojo imuninės sistemos.

  • Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę.
  • Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos: klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais ir paralyžinė pasiutligės forma, kuri pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu bei galvos smegenų pažeidimo požymiais. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, vėliau – koma, kuri baigiasi mirtimi.

Koks gydymas?

Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo,todėl įkandus, įdrėskus ar apseilėjus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. 

  • Vienintelė galimybė apsisaugoti nuo pasiutligės ir išvengti mirties – imunoprofilaktika.
  • Po kontakto su įtariamai pasiutlige sergančiu gyvūnu skiriamos penkios vakcinos nuo pasiutligės dozės 0, 3, 7, 14 ir 28 dienomis.
  • Priklausomai su sužeidimo laipsnio gali būti skiriamas pasiutligės  imunoglobulinas kartu su pasiutligės vakcina.

Pirmoji pagalba – nespecifinė profilaktikos priemonė

Nepaprastai svarbi pirmoji ir neatidėliotina pasiutligės profilaktika, tai kruopštus žaizdų plovimas muilu ar kitu detergentu su vandeniu po kontakto su įtariamai pasiutlige sergančiu gyvūnu. Ši pirmosios pagalbos priemonė turi būti atliekama kuo greičiau kruopščiai plaunant žaizdą mažiausiai 15 minučių muilu ar kitais detergentais (kitomis dezinfekcinėmis medžiagomis) su vandeniu. Taip galima sumažinti pasiutligės virusus infekcijos vietoje.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/ ir www.ulac.lt

Nuotrauka: https://www.freepik.com

Bendradarbiaujame:                   plačiau..