Informuojame, jog svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies)
Sutikdami, paspauskite mygtuką 'Sutinku'.
Sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus savo interneto naršyklės nustatymuose.
Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo sąlygomis.
  

 

Versija neįgaliesiems LT | EN

KLAIPĖDOS
MIESTAS

NERINGA

 

Pirmąjį gegužės antradienį minima Pasaulinė astmos diena

Pirmąjį gegužės antradienį, šiais metais gegužės 7 dieną, Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių minima Pasaulinė astmos diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į astmą - vieną iš seniausiai medicinos istorijoje žinomų ir labiausiai paplitusių lėtinių ligų, supažindinti su naujausiais diagnostikos ir gydymo laimėjimais.

Astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, pasireiškianti padidėjusiu bronchų jautrumu į įvairius dirgiklius, kvėpavimo takų susiaurėjimu bei pasikartojančiais dusulio, krūtinės veržimo, švilpimo krūtinėje, kosulio simptomais, ypač naktį arba ankstyvą rytą, praeinančiais savaime arba gydant. Astmos atsiradimą skatina išoriniai ir patalpų aplinkos veiksniai. Nustatyta, kad patalpų aplinka turi didžiausią įtaką (dulkių erkės, naminių gyvūnų kailis, tarakonai, graužikai, pelėsis ir kt.). Ypač dažnai ligą sukelia dulkių erkės ir kačių kailis. Taip pat astmos vystymąsi skatina ir aplinkos veiksniai: bronchų ir plaučių formavimosi ypatumai, virusinės ir bakterinės kvėpavimo takų infekcijos, nespecifiniai klimato ir aplinkos pakitimai, cheminiai dirgikliai, fizinis krūvis, stresas, rūkymas, oro užterštumas.

Kalifornijoe atliktas tyrimas parodė, kad geresnė oro kokybė siejama su teigiamu poveikiu plaučių funkcijai ir mažesne tikimybe vystytis astmai. Taigi, mokslininkų teigimu, politikai turėtų siekti, kad teršalų išskiriamų į aplinką lygis būtų kuo mažesnis. Taip pat įrodyta, kad lėtinis stresas ir nesveika mityba bei mažas antioksidantų ir vitaminų kiekis maiste sąveikauja su oro tarša ir gali dar labiau paskatinti astmos vystymąsi. Šiuolaikiniame pasaulyje visiškai išvengti oro taršos yra neįmanoma, tačiau rūpintis sveika mityba bei siekti mažinti streso lygį gali kiekvienas žmogus. Suplanuoti atsitiktinių imčių klinikiniai tyrimai, padėjo įrodyti sveikos mitybos bei  mitybos papildymo vitaminais intervencijos naudą mažinant žalingą oro taršos poveikį astmos vystymuisi. Taigi, kaip ir daugeliui kitų lėtinių ligų, subalansuota mityba ir streso kontrolė gali padėti išvengti šios ligos vystymosi (Stevens, 2019).

Astma visame pasaulyje serga apie 300 milijonų žmonių, Lietuvoje – apie 5 proc. Per pastaruosius 30 metų mirtingumas nuo astmos sumažėjo, tai lėmė ne tik ankstyva ligos diagnozė ar tikslesnis mirties sertifikavimas, bet ir efektyvesnis gydymas, kuris gerina astmos kontrolę, lengvina simptomus, teigiamai veikia plaučių funkciją (O'Byrne, 2019).

                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                         Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centras

1 pav. Mirusių asmenų skaičius dėl astmos ir astminės būklės (100 000 gyv.)

1 pav. pateikiams 2013-2017 m., mirusių asmenų skaičius dėl astmos ir astminės būklės (100 000 gyv.) Lietuvoje ir Klaipėdos mieste. Mirtingumas dėl šios ligos analizuojamu laikotarpiu nebuvo aukštas, Lietuvoje aukščiausias buvo 2013 m. – 1,8/100 000 gyv., o Klaipėdoje 2013 m. – 2,53/100 000 gyv.

Kadangi, šios ligos išsivystymui neabejotiną reikšmę turi aplinkoje esantys alergenai, oro užterštumas, sergamumas astma didėja visame pasaulyje, ypač ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse.  Mirtingumas nuo šios ligos nėra didelis, tačiau dar labiau jį būtų galima sumažinti, jei pacientai laiku kreiptųsi pagalbos ir būtų tinkamai gydomi.  Labai svarbu pajutus bent vieną simptomą – švokštimą krūtinėje, dusulio priepuolius, kurie kartojasi naktį, sausą priepuolinį kosulį, sunkumą krūtinėje, dusulį krūvio metu – kreiptis į gydytoją.  

Naudingos nuorodos:

Bendradarbiaujame:                   plačiau..