Šiaurietiškasis ėjimas: nauda ir pritaikymo galimybės

Šiaurietiškas ėjimas (Nordic Pole Walking) – yra vidutinio intensyvumo mankšta, naudojanti specialiai šiam ėjimui sukurtas lazdas. Lazdos yra reikalingos tam, kad mankštintųsi ne tik apatinės kūno dalys, kaip įprasta vaikščiojant, bet ir viršutinės. Nors ši mankštos forma atsirado Suomijoje, vis daugiau žmonių pasaulyje renkasi šiaurietišką ėjimą dėl savo paprastumo ir teigiamo poveikio sveikatai.Šiaurietiškas ėjimas yra puiki fizinio aktyvumo ir sveikatos saugojimo bei stiprinimo forma, tinkanti bet kurio amžiaus žmonėms.

Vaikščiojimas su lazdomis ne tik padeda įveikti sąnarių, nugaros skausmus, kovoti su antsvoriu, bet taip pat teigiamai veikia širdies darbą, gerina nervų, imuninę sistemas, gerina plaučių funkciją, stiprina širdies raumenį, mažina kraujospūdį, širdies infarkto ir krešulių susidarymo galimybę bei ,,blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Šis ėjimas turi nemažai privalumų: nereikalauja daug investicijų, tinka bet kokio amžiaus žmonėms, nesunkiai įvaldomas, žingsniuoti galima bet kuriuo metų laiku (pritaikius tinkamą aprangą), be to – sportuojama gryname ore.

Lazdų parinkimas ir pritaikymas

Lazdos pasirenkamos individualiai, atsižvelgiant į kūno sudėjimą, ėjimo techniką, greitį ir patirtį.

Jei dažniau einama neasfaltuotais takeliais – reikės lazdų smailiais galais, jei asfaltu arba šaligatviais – teks ant lazdų smaigalių užmauti guminius „batelius“ – tada lazdos „pailgėja” 2-3 centimetrais. Šiaurietiško ėjimo lazdos būna vientisos ar teleskopinės, t.y. reguliuojamo aukščio. Dauguma lazdų gamintojų rekomenduoja rinktis lazdas pagal tokią formulę:

lazdų ilgis = ūgis×0,66.

Tačiau aklai laikytis formulių neverta, nes svarbų vaidmenį šiuo atveju vaidina viršutinės ir apatinės kūna dalies santykis, rankų ilgis, pečių juostos judėjimo amplitudė, krūtinės ląstos paslankumas.

Yra ir kitoks lazdų parinkimo metodas: stovėti tiesiai (geriausia-avėdami batus, su kuriais vaikščiosite), kojos pečių plotyje. Lazda laikoma vertikaliai ties kūno centro ašimi – taip stovint matuojamas alkūnės sudaromas kampas. Ypač pradedantiesiems rekomenduojama, kad sulenkus alkūnę 90º kampu, lazdos galas 2-3cm nesiektų žemės (arba jas nuleidus, alkūnės kampas būtų ne pilnai 90º)

Šiaurietiško ėjimo pagrindai:

  • Lazdas laikykite lengvai (nespauskite jų per stipriai). Ištiesę pirštus mojuokite lazdas pirmyn ir atgal, vienu ritmu (priešingomis kryptimis).
  • Einant rankos turi būti tiesios, bet neįtemptos per alkūnes. Judesys atliekamas iš peties.
  • Atkreipkite dėmesį, kūno padėtis turėtų būti beveik vertikali, neženkliai pasvirusi pirmyn. Pečiai – atsipalaidavę ir nusvirę, o lazdos laikomos prie kūno.
  • Šiaurietiškojo ėjimo lazdos visų judesių metu išlieka pasvirusios, o lazdos rankena turi laisvai judėti Jūsų delne (suspauskite ir atidarykite delnus, kad lazdos galėtų lengvai judėti).
  • Kojas lengvai sulenkite per kelius ir žingsnį dėkite priešinga lazdos pusei. Žingsnio ilgis turėtų būti didesnis negu įprastai.
  • Pečiai juda priešinga kryptimi negu kojos. Svarbiausia yra žingsnius ir rankų mostus atlikti vienu metu ritmu (judesiai pirmyn ir atgal atliekami didele amplitude).

1. Šiaurietiškas ėjimas tinkamas daugeliui žmonių

Tikriausiai žinote posakį, jog fizinė veikla turėtų būti maloni. Būtent šiuo principu ir vadovaujasi šiaurietiško ėjimo entuziastai. Šios mankštos metu galite mėgautis grynu oru, pasirinkti jums tinkamą tempą, ar netgi išsiruošti į pasivaikščiojimą su draugu. Jums nereikia specialios aprangos, pakanka patogių rūbų ir avalynės, o esminis elementas šią malonią veiklą paverčiantis dvigubai naudingesne yra lazdos.

2. Šiaurietiškas ėjimas tausoja jūsų klubus ir sąnarius

Viena esminių priežasčių, kodėl šį šiaurietiško ėjimo būdą itin pamėgo ir senjorai yra ta, kad taip vaikštant tausojami sąnariai. Remiantis tyrimų duomenimis, šiaurietiškas ėjimas sumažina klubų ir sąnarių apkrovą 28%, lygianant su įprastu. Taigi, skirtingai, nei, pavyzdžiui, užsiimant bėgimu, reguliariai vaikštant su lazdomis ne tik sumažėja traumų tikimybė, bet ir pagerėja kūno laikysena.

3. Ypatinga šiaurietiško ėjimo nauda jūsų kaulams bei raumenims

Siekiant, kad jūsų raumenų tonusas išliktų didelis fizine veikla reikėtų užsiimti kasdien. Jei norite raumenis sustiprinti be didelių pastangų – šiaurietiškas ėjimas yra puikus būdas tai padaryti. Jis paprasto pasivaikščiojimo, įtraukiant lazdas, metu veikia daugiau nei 90% raumenų. Nedidelis pasipriešinimas ir svorio paskirstymas naudojant lazdas taip pat padeda sustiprinti jūsų kaulus.

4. Šiaurietiškas ėjimas pagerina kraujotaką

Žinoma, kad bet kokia aktyvesnė fizinė veikla greitina kraujotaką. Visgi, šiaurietiškas ėjimas turi dar daugiau privalumų. Būtent ši technika ėjimo metu skatina mankštinti pėdas, pilnai ištiesti rankas bei sugniaužti riešus, laikant lazdas. Dėl kraujotakos, skatinamos šiais judesiais, kraujas yra veiksmingiau sugrąžinamas atgal į širdį, todėl ilgainiui sumažėja rizika susirgti širdies ligomis.

5. Šiaurietiškas ėjimas – puiki priemonė, siekiantiems numesti svorio

Šiaurietiško ėjimo metu dirba daugiau raumenų, nei įprasto ėjimo metu. Vaikščiojant su specialiomis lazdomis mankštinate krūtinės, rankų, pečių, kojų bei giliuosius raumenis. Taip pat, lazdos padeda judėti į priekį, todėl einate greitesniu tempu, o taip kyla jūsų širdies ritmas bei išeikvojamas didesnis kiekis energijos.

 Išsirinkite jums tinkamas šiaurietiško ėjimo lazdas  ir mėgaukitės pasivaikščiojimais gryname ore, kurie pavasarį padės pasitikti dailesnėmis kūno formomis.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Alina Bocman

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn