Gripo, ŪVKTI ir COVID-19 statistika Klaipėdoje

Specialistai informuoja, kad praėjusią savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sumažėjo, epideminis sergamumo lygis, t. y. daugiau nei 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų dvi savaites iš eilės nebuvo viršytas nė vienoje savivaldybėje.

Sergamumo statistika:

 • Bendras sergamumo rodiklis praėjusią savaitę siekė 917,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų, 12-ąją šių metų savaitę (kovo 20–26 d.) jis buvo 981,0 atvejo 100 tūkst. gyventojų. 
 • Didžiausi sergamumo rodikliai buvo užfiksuoti: Kaune – 1365,01 atvejo 100 tūkst. gyventojų; Kazlų Rūdoje – 1311,74 atvejo 100 tūkst. gyventojų; Kėdainių rajone – 1276,36  atvejo 100 tūkst. gyventojų.
 • Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyta 70 asmenų, prieš savaitę į ligonines pateko daugiau asmenų (110). Kaip ir ankstesnėmis savaitėmis, didžioji dalis – vaikai iki 17 m. amžiaus. 13-ąją šių metų savaitę intensyviosios terapijos skyriuose gydėsi 2 nepilnamečiai.
 • Kovo 27 d. – balandžio 2 d. buvo užregistruoti du mirties nuo gripo atvejai. Mirusieji priklausė 80–89 m. bei 90 m. ir vyresnių amžiaus asmenų grupėms, nebuvo skiepyti sezoninio gripo vakcina, turėjo kitų gretutinių ligų. Lietuvoje šį gripo sezoną iš viso užregistruota 18 mirties nuo gripo atvejų, beveik visi (16) buvo nepasiskiepiję nuo gripo.
 • Primename, kad skiepytis nuo gripo galima viso gripo sezono metu, kuris paprastai tęsiasi iki gegužės pabaigos. Pasiskiepyti nuo gripo itin rekomenduojama rizikos grupėms priklausantiems asmenims.

Primename, kad Lietuvos apskričių ir kiekvieno jų rajono sergamumo rodiklius galima rasti ČIA.

​​Plaktas „Tu peršalai? Ar tau gripas?“ čia. 

Sergamumo gripu ir ŪVKTI duomenys apskrityse:

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 12-ąją šių metų savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimta 60 ėminių, iš kurių daugiausia (55-uose ėminiuose) buvo aptiktas B tipo gripo virusas, po vieną ėminį – A tipo gripo ir  respiracinis sincitinis virusas (RSV).

Sergamumas gripu ir ŪVKTI Lietuvoje gripo sezonų metu nuo 2017 m.:

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Europoje 12-ą šių metų savaitę iš 53 283 mėginių, imtų gripo virusui nustatyti, 5 494 buvo teigiami (B tipo gripas sudarė  69 proc., A tipo – 31 proc.).

Europos savaitiniai duomenys apie nustatytus gripo virusus pagal tipą 2022–2023 m. sezonu:

Informacija pasiekiama adresu https://flunewseurope.org/VirusCharacteristics

Prevencija

Primename, kad saugantis gripo patariama:

 • Dažnai plauti rankas (mažiausiai 20-40 sekundžių) bei naudoti rankų dezinfekciją.
 • Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, panaudotas servetėles išmesti.
 • Drėgnu būdu valyti  ir vėdinti patalpas, neliesti galimai užkrėstų paviršių.
 • Vengti žmonių susibūrimų ir sergančių žmonių.
 • Neplautomis rankomis neliesti veido srities.
 • Susirgus kreiptis į gydymo įstaigą ir likti namuose.
 • Ne mažiau svarbu pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius ir avalynę, valgyti daugiau vaisių ir daržovių.
 • Nuolat stiprinti savo sveikatą – grūdintis, laikytis sveikos mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijų ir pan.

Efektyviausia priemonė

Skiepai – efektyviausia priemonė nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ar COVID-19. 

Gripo vakcinos efektyvumas priklauso nuo vakcinoje esančio ir aplinkoje cirkuliuojančio gripo viruso antigenų atitikimo, nuo skiepijamų asmenų imuniteto būklės ir amžiaus. Vyresnio amžiaus asmenims  patartina skiepytis vėliau – lapkričio-sausio mėnesiais. Jie apsaugo nuo sunkių ligos komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo ar mirties. Įprastai skiepijimo sezoninio gripo vakcina laikotarpis kasmet prasideda rugsėjo–spalio mėnesiais, kai tik asmens sveikatos priežiūros įstaigos gauna vakciną, o skiepytis nuo sezoninio gripo galima iki vakcinos galiojimo termino pabaigos. Tiksli vakcinos galiojimo data priklauso nuo gamintojo ir yra nurodoma ant pakuotės. Pasiskiepijus imuninis atsakas susiformuoja po dviejų savaičių. Jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite galimybę tai padaryti. Nemokamai nuo gripo skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys:

 • 65 m. ir vyresni asmenys;
 • nėščiosios;
 • asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
 • asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
 • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Asmenys, vieno vizito metu, norintys iš karto pasiskiepyti nuo kelių skirtingų ligų, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn