Iššūkis kiekvienam – mažiau plastiko!


Iššūkis kiekvienam – mažiau plastiko!


Per pastaruosius septyniasdešimt metų plastiko gamybos mastai išaugo daugiau kaip 200 kartų, skelbia Europos Komisija. Didėjantys plastiko kiekiai lemia įvairius iššūkius planetai: auga aplinkos, ypač vandenynų, tarša, neretai plastiko mikrodalelės per maisto grandinę patenka į mūsų maisto produktus. Vienas iš būdų kovoti su neigiama plastiko įtaka gamtai – verslo indėlis atsisakant perteklinio šios medžiagos naudojimo.

Plastikinius maišelius 1965 m. išrado Švedijos bendrovės „Celloplast“ darbuotojas Stenas Gustafas Thulinas. Maišeliai greitai išpopuliarėjo, nes juos pagaminti paprasta ir pigu. Dabar plastikinius maišelius daugelis naudojame kiekvieną dieną. Skaičiuojama, jog įprastai plastikinį maišelį naudojame apie 25 minutes, o paskui dažniausiai neatsakingai išmetame. Maišeliai suyra tik per 100 – 500 metų, o žala gamtai tampa neatkuriama.

Kiekvieną minutę pasaulyje yra sunaudojama maždaug milijonas plastikinių maišelių, o per metus europietis sunaudoja jų 500-us.

Kokios alternatyvos?

Gyventojai raginami bent vieną dieną per metus išsiversti be plastikinių maišelių ir vietoje jų rinktis aplinkai draugiškesnes alternatyvas:

  • Rinkitės popierinį maišelį. Rudo popieriaus, nepadengti plastiku maišeliai suyra, gali būti kompostuojami arba perdirbami.
  • Medžiaginius maišelius rinkitės pagamintus iš natūralių medžiagų: drobės, kanapių pluošto ar kitų medžiagų.
  • Visada turėkite su savimi medžiaginį maišelį. Biuro stalčiuje, striukės kišenėje, rankinėje ar kuprinėje.
  • Pintinės – ne tik močiutėms ir seneliams! Plastikinis maišelis atrodo pigiai ir neestetiškai, o pintinė simbolizuoja ilgaamžiškumą ir tvarumą.
  • Pasisiūkite savo maišelį biriems produktams. Naujam gyvenimui prikelkite senas drobines staltieses ir užuolaidas – iš jų pasiūtuose maišeliuose galėsite sverti birius produktus.
  • Tvarumo mokykitės kartu! Suburkite šeimas, draugus, kolegas ir kartu tyrinėkite plastikinių maišelių alternatyvas.

Sakoma, kad įpročiui susiformuoti veiksmą kartoti reikia 66 dienas. Pradėkime šiandien!

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://zerowasteeurope.eu/products/plastic-bag-free-day/

Nuotrauka: https://www.freepik.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn