Kaip sergantiems astma elgtis sezoninės alergijos metu?

Pavasaris – nuostabus metų laikas, kai sulaukiame vis daugiau saulėtų dienų, viskas aplink sužaliuoja ir pražysta. Daugumai žmonių tai kelia džiugesį, tačiau sezonines alergijas turintiems ar bronchine astma sergantiems asmenims šis laikotarpis visiškai nelaukiamas. Šiems asmenims dėl organizmo jautrumo žiedadulkėms pasireiškia nemalonūs simptomai.

Lietuvoje pirmoji alergijos žiedadulkėms banga prasideda kovo, balandžio mėnesiais, kai pradeda žydėti beržiniai medžiai. Antroji sezoninės alergijos banga prasideda gegužės, birželio mėnesiais, kai pražysta pievų augalai, pasiskleidžia pušų ir eglių žiedadulkės. Trečioji sezoninės alergijos banga fiksuojama vasaros pabaigoje, pražydus sėklinėms žolėms ir kitiems augalams.

Astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuri gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Asmenų, sergančių šia liga kvėpavimo takai yra jautrūs ir reaguoja į įvairius aplinkos veiksnius. Sergantiems astma sezoninės alergijos laikotarpis gali būti rizikingas, kadangi dėl žiedadulkių gali pasireikšti organizmo alerginės reakcijos, paskatindamos astmos paūmėjimą. Artėjant sezoninės alergijos metui, vertėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju dėl medikamentų vartojimo.

Kaip ir sergantiems sezonine alergija, taip ir astmos paveiktiems žmonėms pavasarį vertėtų imtis sustiprintų profilaktinių priemonių ligos kontrolei:

  • vengti kontaktų su alergenais,
  • vėdinti patalpas vėsiu, nevėjuotu paros metu,
  • užtikrinti rankų, nosies gleivinės higieną,
  • naudoti apsaugines priemones,
  • palaikyti sveiką gyvenimo būdą,
  • vengti streso,
  • stiprinti imunitetą.

Gegužės pirmąjį antradienį yra minima Pasaulinė astmos diena. Šią dieną norime priminti sezoninių alergijų laikotarpius, kad žmonės jiems pasiruoštų iš anksto, o jų metu išvengtų suprastėjusios savijautos. Išlikite sveiki!

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Vitalija Mikutytė

Informacijos šaltinis:

  1. https://astma.lt/

Nuotraukos:

  1. https://www.freepik.com/
Facebook
Twitter
LinkedIn