Mažiau yra daugiau

Tvarumas šiuo gyvenimo laikotarpiu nebėra tik madingas pasitrinkimas, nes gyventi švaresnėje, kokybiškesnėje aplinkoje ir kvėpuoti tyresniu oru norime kiekvienas. Bet ar mes visi vienodai stengiamės dėl mūsų žemės? Žmonės dažnai perlenkia lazdą norėdami laikytis visų įmanomų tvarumo ir ekologijos taisyklių ir perdega nuo informacijos gausos. Tad nebūtina visko atlikti 100 procentų, o svarbiau kasdien puoselėti aplinkai draugiškesnius įpročius. Maži žingsneliai ir teisingi pasirinkimai gali parodyti įspūdingus rezultatus.

Net ir nesistengdami visi kartu, o dirbdami po vieną galime nulemti didelius pokyčius. Žinote posakį, jog geras pavyzdys užkrečia? Būkime tuo pavyzdžiu, perimkime kontrolę ir diktuokime savas taisykles. Mes kiekvienas esame vartotojas, o pasaulis ir ekonomika yra linkusi prisitaikyti prie mūsų įpročių. Jeigu būsime atkaklūs ir reiklūs, reikalausime tvarių, ekologiškų, ilgaamžiškų, aplinkai draugiškų ir perdirbamų produktų, ilgainiui tik tokius ir turėsime. Tada pamatysime pokytį.

Taisyklė „mažiau yra daugiau”

Esminis patarimas – pastebėkime kuriose srityse mūsų veiksmai, pirkiniai yra pertekliniai, be ko galime apsieiti nepakenkdami savo savijautai ar savirealizacijai. Tose srityse, kur vartojimo negalime išvengti, būtina ieškoti tvaresnių alternatyvų.

Kiekviena diena – šansas prisidėti prie planetos gerovės

Tvarus gyvenimo būdas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti gana painus. Vis dėlto, į savo kasdienę rutiną pažvelgus atidžiau, įvairias veiklas ar pomėgius galima nesudėtingai paversti ekologiškesniais.

1. Apsipirkinėkite sąmoningai

Kiekvienas mūsų įsigytas gaminys aplinkoje palieka pėdsaką – nuo medžiagų, iš kurių jis pagamintas, iki gamybos metu išmetamos taršos ir pakuočių, kurios patenka į sąvartynus. Taigi, prieš įsigydami naują daiktą, paklauskite savęs, ar jums tikrai jo reikia. Jei atsakymas yra „taip“, apsvarstykite galimybę pirkti ne naują, o naudotą prekę.

2. Sumažinkite plastiko vartojimą

Šiandien milijardus kilogramų plastiko pakuočių galima matyti atviruose vandens telkiniuose. Skaičiuojama, kad plastikas, plūduriuojantis vandenyje, sudaro apie 40 proc. viso pasaulio vandenyno paviršiaus. Kasmet tūkstančiai jūros paukščių, jūrų vėžlių, ruonių ir kitų jūrų žinduolių žūsta prariję plastiką arba į jį įsipainioję. Pradėti mažinti plastiko atliekų kiekį galite keliais paprastais veiksmais: apsipirkdami naudokite daugkartinio naudojimo maišelius, atsisakykite vienkartinių vandens butelių, maišelių ir šiaudelių ir, kai tik įmanoma, venkite produktų, pagamintų iš plastiko ar supakuotų į plastikines pakuotes.

3. Atkreipkite dėmesį į etiketes

Etiketė pasako visą svarbiausią informaciją apie prekę. Ekologiškai ir tvariai gaminama produkcija yra ženklinama specialiais logotipais. Jei įmanoma, rinkitės „Fair Trade“ sertifikuotas prekes – taip paremsite įmones, kurios rūpinasi tvaria gamyba. Be to, pirkite ekologiškai užaugintą ar paruoštą maistą. Nors jis gali kainuoti šiek tiek brangiau, bet dėl to į planetos gruntą ir vandenį nepatenka kenksmingi pesticidai, o tai apsaugo ne tik mūsų sveikatą, bet ir laukinę gamtą.

4. Keliaukite ekologiškai

Keisdami savo kelionių įpročius galite gerokai sumažinti anglies dioksido pėdsaką. Vaikščiokite pėsčiomis, važiuokite dviračiu, naudokitės viešuoju transportu ar automobilių dalijimosi paslauga. Taip pat svarbu palaikyti ir automobilio techninę būklę, reguliariai atliekant techninę patikrą ir pripučiant padangas. Skaičiuojama, kad atlikus techninę patikrą, degalų naudojimo efektyvumas gali padidėti nuo 4 iki 40 procentų.

5. Skatinkite tvarią madą

  • Stenkitės drabužius ne išmesti į sąvartynus, o paaukoti labdarai arba atiduokite perdirbti.
  • Kai kurios parduotuvės kartais suteikia nuolaidą naujam pirkiniui, atnešus savo senus rūbus perdirbti.
  • Rinkitės drabužius iš natūralių medžiagų – tokie drabužiai išlaiko puikią išvaizdą žymiai ilgiau.
  • Tinkamai prižiūrėkite turimus rūbus. Ant rūbų etikečių ne veltui rašoma, kokios skalbimo temperatūros ar skalbimo būdo laikytis, norint išsaugoti gerą drabužio išvaizdą kuo ilgiau.
  • Jei turite pabodusių geresnės kokybės drabužių, galima jais apsikeisti su savo draugais, kolegomis. Kartais mums rūbai tiesiog pabosta, norisi naujovių savo spintose, tačiau Jums pabodęs drabužis kitam žmogui gali būti malonus atradimas ir atgimti antram gyvenimui. Jeigu daiktą galima panaudoti kelis kartus, tai kodėl to nedaryti?

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: http://zaliojipolitika.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com ir www.sveikatosbiuras.lt

Facebook
Twitter
LinkedIn