Misija – atostogos

Parengė psichologė Deimantė Adakauskienė

Lepinant šildantiems saulės spinduliams, vis dažniau pajuntame, kaip artėja atostogų sezonas. Atostogas kiekvienas leidžiame skirtingai, tačiau svarbu per jas pailsėti. Kaip ir visur kitur, dirbant ir atostogaujant svarbus balansas, kuris yra susijęs su subjektyviai patiriama gerove.

Daugėja įrodymų, kad subjektyviai patiriama gerovė koreliuoja su sveikata, ilgaamžiškumu bei sėkme gyvenime. Subjektyvi gerovė apima pasitenkinimą gyvenimu bei emocinę gerovę. Pasitenkinimas gyvenimu susijęs su pasitenkinimu darbu, šeima bei laisvalaikiu. Įvairių tyrimų rezultatai atskleidė, kad žmonės pozityviau vertina savo psichologinę gerovę po atostogų. Atostogoms pasibaigus pozityvus pokytis blėsta. Todėl atostogos bei laisvalaikis yra svarbūs, kad pajustume pilnatvę, pasitenkinimą gyvenimu.

Vienas iš laisvalaikio leidimo būdų – kelionės.

Evoliuciškai susiklostė, kad žmogus yra judanti, keliaujanti būtybė. Dėl klimato, sezoniškumo pokyčių, maisto resursų atsinaujinimo žmonės nuo priešistorinių laikų keliavo, kad išgyventų. Dabar žmonija labiau prisitaikiusi: lengvai adaptuojamės prie metų laikų kaitos, maistas mums pasiekiamas ranka, todėl poreikio keliauti, kad išgyventumėme, nebeliko. Tačiau liko „keliavimo žymė“. Kelionės mums teikia atradimo džiaugsmą, patiriame neužmirštamų įspūdžių.

Pasitenkinimas kelione priklauso nuo to, kiek žmogus gali atsiriboti nuo darbo, pajausti laisvę, kiek patiriami įvykiai įtraukia ir jaudina, leidžia panaudoti savo įgūdžius, elgtis spontaniškai. Kelionės mus teigiamai veikia, nes galime atsipalaiduoti, perkrauti mintis ir jausmus, atkurti psichologinius resursus, pajusti, kad dėl fizinės veiklos pagerėjo sveikata. Pasitenkinimas taip pat jaučiamas tada, kai kelionės metu išliekame sveiki, fiziškai stiprūs, išlaikome tą patį kūno svorį, esame saugūs.

Kaip ir kiekviena nauja patirtis, kelionė į nepažintą vietą mums sukelia streso, neretai esama ir neigiamų patirčių, nesklandumų, tačiau tyrimai rodo, kad kelionėje patiriamas negatyvas paprastai neužgožia teigiamų emocijų. Net ir patyrus neigiamus jausmus, po kelionės pasitenkinimas gyvenimu išauga.

Taigi, rūpindamiesi savo psichologine sveikata, nepamirškime atostogų, atostogaukime periodiškai, išvykime kelionę, nors ir į netolimą parką, mišką, miestą, kuriame įprastai nesilankome.

Facebook
Twitter
LinkedIn