Racionalus vaistų vartojimas – raktas į sveikesnį gyvenimą

Beveik kas antras asmuo vaistus vartoja netinkamai. Žmonės nežino arba sąmoningai nesilaiko vaistų vartojimo nurodymų, todėl sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad neracionalus vaistų vartojimas gali sukelti neigiamų pasekmių: pailginti gydymo trukmę, neišgydyti ligos, padidinti šalutinių poveikių riziką ar sukelti naujų sveikatos problemų. 

Problemos dėl neatsakingo ir neracionalaus vaistų vartojimo mūsų šalyje didėja. Tad norime priminti, kad atsakingai vartojant vaistus, greičiau pasveikstama, žmogus trumpiau atsitraukia nuo įprasto gyvenimo, patiria mažiau išlaidų ir geriau kontroliuoja lėtines neinfekcines ligas.

Antimikrobinio atsparumo problema

Neracionalus vaistų vartojimas yra svarbi problema visame pasaulyje. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė visų vaistų yra išrašomi, išduodami ar parduodami netinkamai. Taip pat net pusė pacientų vaistus vartoja neteisingai. Toks netinkamas vaistų vartojimas kelia grėsmę pacientų sveikatai, taip pat yra švaistomos sveikatos apsaugai skirtos lėšos.

Rekomenduojama laikytis 10-ies atsakingo vaistų vartojimo patarimų. 

1. Susipažinkite su savo liga ir laikykitės gydytojo nurodymų
Turint informacijos apie savo ligą, išvengiama ją provokuojančių ar bloginančių veiksnių ir ligą galima geriau kontroliuoti. Vaistus, paskirtus ligai gydyti, vartokite laikydamiesi gydytojo nurodymų. 

2. Vartokite Jums paskirtas vaisto dozes 
Gydytojas, paskirdamas vaistus, įvertina individualią žmogaus būklę, todėl savarankiškai sumažinę ar padidinę vaistų dozes, galite pakenkti gydymui. 

3. Laikykitės nurodytos gydymo trukmės ir režimo
Svarbu vaistus vartoti visą gydymo kursą taip kaip nurodė gydytojas, ir jų vartojimo anksčiau nenutraukti net ir pagerėjus sveikatos būklei.

4. Koreguokite ligos rizikos veiksnius – nejudrumą, antsvorį, žalingus įpročius ar netinkamą mitybą. 
Gyvenimo būdas turi daug įtakos sveikatai, ypač gydant lėtines neinfekcines ligas. Pasitelkite gyvensenos medicinos specialistą, kuris nuosekliai padės įgyti naudingų sveikatai ir ligos valdymui žinių ir įpročių. 

5. Žinokite vartojamų vaistų pavadinimus ir dozes
Šio sąrašo sudarymas leis išvengti klaidų ir nepageidaujamos vaistų sąveikos. 

6. Stebėkite savo ligos ir jos gydymo eigą
Kasdien tuo pačiu metu arba kaip nurodė gydytojas žymėkite sveikatos rodiklius, kurie svarbūs ligos valdymui. Tam pasitelkite išmaniuosius įrenginius. Ši informacija vertinga koreguojant gydymą. 

7.Apie sveikatos būk ės pokyčius, įtarimus dėl pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos į vaistus nedelsdami informuokite gydantį gydytoją
Gydytojas gali koreguoti gydymą ir paskirti kitus, labiau tinkančius vaistus, bei atlikti papildomus tyrimus. 

8. Reguliariai patikrinkite vaistų tinkamumo vartoti terminus, vaistus laikykite ant pakuotės ar pakuotės lapelyje nurodytomis sąlygomis, vaikams nepasiekiamose vietose 
Pasibaigusio tinkamumo vartoti vaistai yra pavojingi sveikatai ir aplinkai. Pasenusius ar nereikalingus vaistus reikia pristatyti į bet kurią vaistinę. 

9. Vaistus įsigykite tik teisėtose vietose: vaistinėse ar jų interneto svetainėse, licencijuotose vaistų mažmeninės prekybos įmonėse 
Įsigiję vaistų neteisėtose vietose – turguose, nelegaliose internetinėse svetainėse – rizikuojate vartoti neaiškios kilmės produktus, falsifikatus ir sukelti rimtų neigiamų padarinių savo sveikatai. Būkite budrūs ir atsakingi. 

10. Vaistus rinkitės iš analogiškų vaistų grupės Jums priimtiniausia kaina 
Vaistai skirstomi į 3 grupes: originalūs patentiniai, originalūs nepatentiniai ir generiniai vaistai. 
Generiniai vaistai – tai vaistai, kurie analogiški originaliems vaistams, tačiau juos gamina kiti gamintojai pasibaigus originalaus vaisto patentinės apsaugos laikotarpiui. Generiniame vaiste yra ta pati veiklioji medžiaga, tas pats jos kiekis dozuotėje (tabletėje, kapsulėje ir pan.). Jis yra tos pačios farmacinės formos ir vartojamas tai pačiai ligai gydyti. Generinio vaisto kokybė, saugumas ir veiksmingumas nesiskiria nuo originalaus vaisto. Generinių vaistų kainos dažniausiai yra mažesnės, todėl, norėdami taupyti, rinkitės generinį vaistą. 

Daugiau informacijos galite rasti www.vvkt.lt

Siekdama kuo plačiau paskleisti racionalaus vaistų vartojimo principus, Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu įgyvendina projektą „Išmintingasis vaistų sąrašas“. Projekto metu parengta informacija visuomenei šviesti: leidinys ir lankstinukai apie racionalų vaistų vartojimą, per televiziją ir viešojo transporto ekranuose rodomi filmukai, organizuoti seminarai visuomenei.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: www.sam.lrv.lt

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn