Racionalus vaistų vartojimas sveikatos išsaugojimui

Sveikata – tai svarbiausia, ką mes turime, ja privalome nuolatos rūpintis. Išsaugoti sveikatą padeda ne tik sveikas ir aktyvus gyvenimo būdas, bet ir atsakingas vaistų vartojimas. Kiekvienais metais lapkričio 18 d. minime Europos supratimo apie antibiotikus dieną bei Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę.

Šių metų šūkis – „Išvenkime antimikrobinio atsparumo kartu“, o Pasaulio sveikatos organizacija (toliau PSO) kviečia visus sektorius bendradarbiauti skatinant tikslingą antibiotikų vartojimą ir stiprinant profilaktikos priemones. Visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kuo rizikuojame, jeigu antibiotikus vartojame neatsakingai bei kaip galime prisidėti prie jų efektyvumo išsaugojimo.

Lietuvoje kiekvienais metais suvartojama vis daugiau vaistų. Bet ar žinome, kaip tai daryti atsakingai ir saugiai? Kaip žinia, ne visus vaistus galima vartoti tuo pačiu metu – svarbu dėmesingai vadovautis gydytojų rekomendacijomis ir laikytis nurodyto režimo, o visa tai papildyti asmeninėmis žiniomis, padėsiančiomis išvengti sveikatai grėsmingų klaidų.

Antimikrobinio atsparumo problema

Neracionalus vaistų vartojimas yra svarbi problema visame pasaulyje. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė visų vaistų yra išrašomi, išduodami ar parduodami netinkamai. Taip pat net pusė pacientų vaistus vartoja neteisingai. Toks netinkamas vaistų vartojimas kelia grėsmę pacientų sveikatai, taip pat yra švaistomos sveikatos apsaugai skirtos lėšos.

Antimikrobinis atsparumas – tai mikroorganizmų (bakterijų, virusų, grybelių) savybė išvengti jų gyvybei pavojingo antimikrobinių medžiagų poveikio. Aktualiausia problema sveikatos apsaugoje yra antibakterinis atsparumas – bakterijų atsparumas antibiotikams. Pastaruoju metu naujų antibiotikų kūrimas itin sulėtėjęs, todėl dedamos didelės pastangos siekiant išsaugoti dabartinių antibiotikų veiksmingumą teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.

Antibiotikai vartojami ne tik sveikatos, bet ir žemės ūkio ir gyvulininkystės srityse, o atsparios bakterijos plinta ir už gydymo įstaigų ar ūkių ribų – jų galima aptikti vandenyje, dirvožemyje, gyvūnų organizmuose. Todėl taikant antimikrobinio atsparumo prevencijos ir kontrolės priemones yra svarbu visų sektorių indėlis ir siekis vartoti antibiotikus racionaliai.

PSO duomenimis, 2019 m. bakterijų atsparumas vaistams pasaulyje sukėlė 1,27 milijono mirčių.

Prasidėjus šaltajam metų laikui ir gripo sezonui, išauga sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, gripu, padidėja  antibiotikų suvartojimas. Tačiau labai svarbu žinoti, kad antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas.

Kiekvienas galime prisidėti prie antimikrobinio atsparumo mažinimo:

  • Prieš vartojant antibiotikus, būtina kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir laikytis gydytojo rekomendacijų.
  • Vartoti tik gydytojo skirtus antibiotikus.
  • Nesidalyti antibiotikais su kitais žmonėmis.
  • Antibiotikus būtina vartoti teisingai ir tik tada, kai reikia. Visuomet būtina suvartoti visą gydytojo paskirtą antibiotikų kursą, net ir pasijutus geriau, nesustoti vartoti antibiotikų.
  • Nevartoti likučių, t. y. antibiotikų, likusių po praėjusio gydymo.
  • Laikytis asmens higienos rekomendacijų – nuolat plauti rankas, siekiant apsisaugoti nuo infekcijų.
  • Skiepai – veiksmingiausia apsauga nuo infekcinių ligų, todėl rekomenduojama pasiskiepyti ir tokiu būdu sumažinti riziką susirgti tam tikromis ligomis.
  • Būtina nepamiršti, kad antibiotikai yra veiksmingi tik gydant bakterijų sukeltas infekcijas, jie neveikia infekcijų, kurias sukelia virusai (pavyzdžiui, peršalimo ar gripo).
  • Prisiminti, kad antibiotikai negali apsaugoti nuo virusų plitimo iš žmogaus žmogui.
  • Nevartoti antibiotikų tuomet, kai žmogui jie nereikalingi.

Vartokime vaistus atsakingai!

Facebook
Twitter
LinkedIn