Žmogaus papilomos viruso skiepai svarbūs visiems vaikams

Kovo 4-ąją minima Tarptautinė supratimo apie žmogaus papilomos virusą (toliau – ŽPV) diena. Pagrindinis šią dieną vykdomos informacinės kampanijos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie virusą, prevencinių priemonių, diagnostikos ir gydymo svarbą.

ŽPV plitimas

Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 ŽPV tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. ŽPV tipai turi onkogeninių, t. y. galinčių sukelti vėžį, savybių. Vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Specialistai primena, kad nuo pagrindinio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – ŽPV – svarbu laiku paskiepyti vaikus.

Simptomai sunkiai pastebimi

Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina be jokio gydymo, savaime. Tačiau kartais ŽPV pasilieka organizme ir sukelia lėtinį uždegimą arba kitas sveikatos problemas, kurios neretai priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį. Paskiepijus mergaites ir berniukus nuo ŽPV, abiejų lyčių asmenis galima apsaugoti nuo ŽPV sukeliamų infekcijų ir taip pat su ŽPV susijusių ligų, įskaitant lytinių organų ir išangės karpas, gimdos kaklelio ir kitus ŽPV sukeliamus vėžinius susirgimus.

PV infekcijos profilaktika skiepijamos mergaitės ir berniukai

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, nuo 2023 m. vasario 1 d. pradėti skiepyti visi 11 m. amžiaus vaikai – tiek berniukai, tiek mergaitės.

Skiepijimo schema:

  • Skiepą sudaro dvi ŽPV vakcinos dozės.
  • Tarp pirmos ir antros ŽPV vakcinos dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėnesių laikotarpis.
  • Nemokamai yra galimybė pasiskiepyti dviem vakcinos dozėmis. Jeigu vaikas nebuvo pradėtas skiepyti 11 m., tai galima padaryti vėliau, iki jam sueis 17 m., tačiau nuo 15 m. skiriamos trys nuo ŽPV infekcijos vakcinos dozės, iš kurių valstybė kompensuoja dvi dozes, o už trečią vakcinos dozę tėvams / globėjams reikia susimokėti.

Vis daugiau pasaulio valstybių į nacionalines  imunoprofilaktikos programas įtraukia lyčiai neutralią vakcinaciją nuo ŽPV infekcijos ir iki šios dienos tokių šalių pasaulyje yra 55-ios.

Siekiant išvengti rizikos užsikrėsti šia infekcija, rekomenduojama:

  • kruopščiai laikytis asmens higienos;
  • vengti rizikingo seksualinio elgesio;
  • lytinių santykių metu naudoti apsaugos priemones (prezervatyvus);
  • mažinti arba atsisakyti tabako vartojimo;
  • gydyti lytiniu keliu plintančias infekcijas nedelsiant apie jas sužinojus.

Primename, kad visos moterys nuo 25 iki 59 metų turi galimybę kartą per trejus ar penkerius metus (priklausomai nuo amžiaus) nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio. Dėl tyrimų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: https://nvsc.lrv.lt/

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn