Pasaulinė pasiutligės diena

Minėdami Pasaulinę pasiutligės dieną, rugsėjo 28-ąją, primename, kad nuo mirtinai pavojingos ligos gali išgelbėti tik skiepai. Nors paskutinis žmogaus mirties nuo pasiutligės atvejis Lietuvoje buvo užregistruotas 2007 m. (asmuo susirgo keliaudamas po Indiją, kur jam įkando nepažįstamas šuo), tačiau specialistai kasmet registruoja ne vieną tūkstantį į medikus besikreipiančių asmenų, kurie buvo sužaloti laukinių ar naminių gyvūnų.

Ši ūminė virusinė liga paplitusi kai kuriose pasaulio valstybėse, todėl apie riziką reikėtų  žinoti ir keliaujant. Pasiutligė yra paplitusi daugiau nei 150 šalių ir teritorijų, kuriose kasmet  fiksuojama dešimtys tūkstančių mirčių nuo šios ligos – daugiausia Azijoje ir Afrikoje. Tad keliaujant į šiuos endeminius žemynus, išlieka didelė rizika užsikrėsti šia liga. 

Pasiutligė

Pasiutligė – ūmi žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos infekcija, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.

  • Žmogus pasiutlige gali užsikrėsti, kai įkanda, įdreskia, apseilėja pasiutlige sergantis gyvūnas ir virusas su seilėmis patenka į žaizdą. 
  • Didesnis pavojus kyla susirgti pasiutlige, kai pasiutęs gyvūnas sukandžioja žmogui galvą. Mažesnė rizika užsikrėsti – pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, gleivines. Pasiutligės virusas neatsparus išorinėje aplinkoje, plitimas per aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Pasiutligės simptomai

Pasiutligės inkubacinio periodo trukmė – nuo 12 dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo užkrato patekimo vietos (arčiau galvos inkubacija trumpesnė), nuo patekusio užkrato kiekio, apkandžiotojo imuninės sistemos.

  • Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę.
  • Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos: klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais, ir paralyžinė pasiutligės forma, kuri pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu bei galvos smegenų pažeidimo požymiais. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, vėliau – koma, kuri baigiasi mirtimi.

Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl įkandus, įdrėskus ar apseilėjus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. 

  • Vienintelė galimybė apsisaugoti nuo pasiutligės ir išvengti mirties – imunoprofilaktika.
  • Po kontakto su įtariamai pasiutlige sergančiu gyvūnu skiriamos penkios vakcinos nuo pasiutligės dozės 0, 3, 7, 14 ir 28 dienomis.
  • Priklausomai su sužeidimo laipsnio gali būti skiriamas pasiutligės imunoglobulinas kartu su pasiutligės vakcina.

Pirmoji pagalba – nespecifinė profilaktikos priemonė

Nepaprastai svarbi pirmoji ir neatidėliotina pasiutligės profilaktika – kruopštus žaizdų plovimas muilu ar kitu detergentu su vandeniu po kontakto su įtariamai pasiutlige sergančiu gyvūnu. Ši pirmosios pagalbos priemonė turi būti atliekama kuo greičiau kruopščiai plaunant žaizdą mažiausiai 15 minučių muilu ar kitais detergentais (kitomis dezinfekcinėmis medžiagomis) su vandeniu. Taip galima sumažinti pasiutligės virusus infekcijos vietoje.

Informaciją paruošė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Arūnė Eismontė

Informacijos šaltinis: www.nvsc.lrv.lt

Nuotrauka: https://www.pixabay.com

Facebook
Twitter
LinkedIn